Novinky Tesla má vyššiu trhovú hodnotu než BMW

Foto: Dreamstime

12.11. 2018 15:00 Americký výrobca elektromobilov Tesla má na burze prvýkrát vyššiu hodnotu než BMW. Už len Daimler, Toyota a VW majú v súčasnosti väčšiu trhovú kapitalizáciu.

Burzová hodnota kalifornskej Tesly prvýkrát prekonala hodnotu BMW. Tesla má podľa aktuálneho vývoja kurzov akcií hodnotu takmer 60 miliárd dolárov (52,88 miliardy eur), kým trhová kapitalizácia BMW pre nepriaznivé výsledky v treťom štvrťroku klesla na 55 miliárd dolárov (48,48 miliardy eur).

Podľa portálov Automobilwoche a Electrek obidve spoločnosti sú nerovní protivníci. Mníchovský koncern predáva ročne vyše dva milióny vozidiel, predaj Tesly je v súčasnosti zhruba 360 000 áut. Zdá sa však, investori vidia budúcnosť Tesly optimistickejšie než BMW. Povzbudil ich zrejme aj štvrťročný zisk Tesly, prvý po dvoch rokoch. Naviac je Tesla Model 3 najpredávanejším elektromobilom sveta, ktorý z dlhoročného trónu zosadil doterajšiu jednotku Nissan Leaf.

Úspech Modelu 3 dáva zabrať práve BMW, nakoľko trojkový rad patrí k piatim modelom, ktorých kupci presedlávajú na Teslu. Ďalšími štyrmi sú Toyota Prius, Honda Accord, Honda Civic a Nissan Leaf. A BMW si to uvedomuje: „Tesla Model 3 vyvíja na trh veľký tlak,“ skonštatoval pre Electrek šéf BMW pre Severnú Ameriku Bernhard Kuhnt.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia