Tesla Model 3 Mid-Range

Novinky Tesla konečne uvádza lacnejší Model 3

Foto: Tesla Motors

20.10. 2018 11:05 Novým členom ponuky je variant Mid-Range, ktorý ponúka dojazd 420 kilometrov a o niečo horšie dynamické vlastnosti.

Okolo uvedenia elektrického sedanu Tesla Model 3 sa kalifornskej automobilke podarilo urobiť obrovské haló. Zásadným dôvodom bola finančná stránka, výrobca totiž sľuboval skutočne dostupný elektromobil. Métou bola cena 35-tisíc dolárov (asi 30 500 eur). Doteraz však boli v predaji iba podstatne drahšie verzie Long-Range a Performance, situácia sa mení až teraz.

Stred modelového radu si už možno objednať, na základ ďalej čakáme
Stred modelového radu si už možno objednať, na základ ďalej čakáme
Zdroj: Tesla Motors

Kontroverzný americký podnik konečne uvádza lacnejší variant svojho masového produktu. Nesie označenie Mid-Range, ktoré poukazuje na stredne dlhý akčný rádius. Papierový dojazd batérie s nižšou hustotou článkov dosahuje zhruba 420 kilometrov namiesto takmer piatich stoviek. Okrem toho je okresaná dynamika, v čom má prsty výhradne zadný pohon. Štvorkolka nie je dostupná.

Zrýchlenie na 60 míľ za hodinu (96 km/h) zvládne nový model za 5,6 sekundy a dosiahne najvyššiu rýchlosť prepočítanú na 201 km/h. Za doterajšími exemplármi teda zaostáva vo všetkých parametroch. Výhodou je hmotnosť, ktorá klesla na približne 1 670 kilogramov. Nižšia je tiež cena elektromobilu. Avizovaná čiastka sa však stále nekoná, Tesla Model 3 Mid-Range sa začína na domácom trhu predávať za 45-tisíc dolárov (vyše 39-tisíc eur).

Nový člen ponuky stojí na domácom trhu od 45-tisíc dolárov
Nový člen ponuky stojí na domácom trhu od 45-tisíc dolárov
Zdroj: Tesla Motors

Na verziu lacnejšiu o ďalších desať tisícok máme podľa odhadu kalifornskej spoločnosti čakať 4 až 6 mesiacov. Tesla však málokedy plní svoje termíny, takže základ pokojne môže prísť až o rok. Ale prináša to dva problémy. V prvom rade to opäť predlžuje čakanie niektorých zákazníkov, ktorí si mohli vozidlo rezervovať už na jar roka 2016. No zároveň to znamená v USA nižšiu daňovú úľavu.

Aktuálna hodnota 7 500 dolárov (asi 6 500 eur) ponúkaná na elektromobily už 1. januára končí. Zmenší sa presne na polovicu, následne 1. júla sa proces zopakuje. Na úrovni 1 875 dolárov vydrží vládny príspevok ešte do konca budúceho roka. Nepochybujeme však, že predvlaňajší objednávatelia elektrického sedanu rátali ešte s plnou výškou bonusu...

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia