Nikola Badger.

Novinky Tesla Cybertruck má ďalšieho vyzývateľa: Volá sa jazvec a sľubuje výkon vyše 900 koní

Foto: Nikola Motor

15.2. 10:47 Elektrický pick-up meria na dĺžku 5,9 metra a má zaujímavý dizajn. K dispozícii má byť s dvomi verziami techniky. Jedna využije batériu s kapacitou 160 kWh, druhá k nej pridá palivové články na vodík.

Pôvodom srbský vynálezca Nikola Tesla sa do histórie zapísal veľkými písmenami. Jeho priezvisko už vyše dekády rezonuje vo svete štyroch kolies, volajú sa tak kalifornské elektromobily. Na rovnaký účel poslúžilo aj krstné meno velikána. Nesie ho spoločnosť, ktorá doteraz prezentovala tri elektrické ťahače a rovnaký počet voľnočasových štvorkoliek. Teraz pridáva pick-up. Cybertruck z dielne Elona Muska má teda ďalšieho vyzývateľa, no určite nie je posledný. Trend je jasný.

Mladý ambiciózny výrobca Nikola Motor sídliaci v americkom štáte Arizona v týchto dňoch virtuálne predstavil svoj ďalší produkt. Volá sa Badger, čo v preklade znamená jazvec. So zvieraťom ho spája čierno-biely exteriér. Dizajnovo ide o zaujímavý zjav s mohutnou prednou časťou, masívnymi blatníkmi či skoseným koncovým stĺpikom. Dôležitou súčasťou dizajnu sú diódové svetlá.

Badger nie je až taký futuristický ako jeho konkurent značky Tesla.
Badger nie je až taký futuristický ako jeho konkurent značky Tesla.
Zdroj: Nikola Motor

Robustne pôsobiace vozidlo patrí k obrom, na dĺžku meria až 5,9 metra. Ani ďalšie proporcie nie sú malé. V ramenách má pick-up 2 160 mm a jeho strecha je 1 850 mm od zeme. Miery otvorenej ložnej plochy nepoznáme, no vzhľadom na exteriérové rozmery budú bezpochyby slušné. To isté možno povedať o kolesách obutých do terénnych pneumatík.

Štvordverová kabína pravdepodobne usadí piatich pasažierov, americký start-up zatiaľ ukázal len jej prednú časť. Tá obsahuje štyri displeje. Dva malé sú na A-stĺpikoch a vďaka obrazu z exteriérových kamier nahrádzajú spätné zrkadlá, jeden väčší tvorí prístrojový panel. Palubnej doske však kraľuje obrazovka infotainmentu. Kokpit má mať zaujímavý dizajn, ale tiež vysokú úroveň praktickosti.

Interiéru elektromobilu dominuje obrazovka infotainmentu.
Interiéru elektromobilu dominuje obrazovka infotainmentu.
Zdroj: Nikola Motor

Pohon všetkých kolies tu nikoho neprekvapí, no parametre môžu. Nikola Badger má poskytovať kontinuálne 339 kW (461 k). Ak si to však situácia vyžiada, krátkodobo má byť k dispozícii až 676 kW (919 k). Elektromobil teda sľubuje výkon vyše 900 koní atakujúci teritórium hyperšportov. Krútiaci moment je tiež slušný, má ísť o 1 330 Nm. Za vozidlo tak možno zapriahnuť vyše 3,6 tony.

Elektrinu môžu systému dodávať dva rôzne zdroje. Jazvec sa má vyrábať v čisto elektrickej verzii, ktorá má disponovať batériou s kapacitou až 160 kWh. Autori hovoria o dojazde okolo 480 kilometrov. Dvojnásobný akčný rádius má mať variant, ktorý okrem akumulátora využije na zásobovanie pohonu energiou aj vodíkové palivové články.

O výrobe či cene elektrického pick-upu zatiaľ nie sú známe bližšie detaily.
O výrobe či cene elektrického pick-upu zatiaľ nie sú známe bližšie detaily.
Zdroj: Nikola Motor

Badger zatiaľ podľa všetkého existuje len v digitálnej forme, naživo má debutovať na septembrovom podujatí Nikola World. Jeho autori sa zatiaľ nevyjadrili k dátumu uvedenia na trh. Známe nie sú ceny ani miesto výroby, mladá automobilka však spomína partnerstvo so zatiaľ nešpecifikovanou spoločnosťou. Využívať má jej komponenty i produkčné kapacity.

Video

Diskusia