Z pohľadu automobilového sveta sa nenechádzame v najšťastnejšom období. Po ekonomicky nadpriemernom roku 2019 prišla už začiatkom roka 2020 studená sprcha v podobe koronavírusu. Globálna pandémia škodí nielen predaju vozidiel, ale aj výrobnej sfére. Akoby problémov bolo málo, v koncerne VW aktuálne úraduje drobná softvérová chyba s veľkými dopadmi.

Škoda Octavia 2.0 TDI DSG Style.
Zdroj: Marek Pokrývka

Automobilky nemeckého giganta trápi nedostatok jednotky OCU3. Ten sa nedotýka iba Volkswagenu Golf, ale aj Škody Octavia, ktorá na našom trhu patrí medzi najočakávanejšie vozidlá roka. Je pritom pravdepodobné, že nemilá situácia zbrzdí napríklad aj nábeh ďalších koncernových noviniek, napríklad Seatu Leon či Audi A3, ktoré s Golfom a Octaviou do veľkej miery zdieľajú komponenty.

 Kvôli objasneniu problému sme kontaktovali Lenku Kalafut Lendackú, PR manažérku Škoda Auto Slovensko. Hovorí, že: „Počas interného šetrenia bolo zistené, že niektoré vozidla nového modelu Octavia by mohli vykazovať nespoľahlivý prenos dát zo softwaru riadiacej jednotky online konektivity (OCU3). To má za následok, že nie je možné garantovať úplnú funkcionalitu systému eCall/asistent tiesňového volania.“.

Lenka Kalafut Lendacká ďalej dodáva: „Podľa legislatívy EU musia mať asistenta pre tiesňové volania všetky nové vozidla od 31. marca 2018. Aby sme naplnili príslušné nariadenia, s okamžitou platnosťou pristúpila značka ŠKODA k pozastaveniu dodávok nových vozidiel OCTAVIA. Všetky detaily sa momentálne vyhodnocujú a pracujeme na vhodnom riešení. Ďalšie kroky oznámime hneď, ako to bude možné.“ Nateraz je teda otázne, ako dlho budú musieť klienti čakať na dodávky nových Octavií. O vývoji v tejto situácii budeme informovať.