Volkswagen Golf ôsmej generácie sme spoznali už počas jesene roka 2019. Odvtedy už premiéru absolvovali aj varianty GTI, GTD či GTE. Potom sa Wolfsburg sústredil najmä na elektromobil ID.3 a až teraz, takmer s ročným oneskorením, ukázal Golf vo vyhotovení Variant. Na tento model sa teda čakalo poriadne dlho. Čo ponúka rodinné kombi v porovnaní s minulosťou?

Volkswagen Golf Alltrack.
Volkswagen Golf Alltrack.
Zdroj: Volkswagen

Ako už dnes býva zvykom, ani Volkswagen Golf Variant neobišiel medzigeneračný rast rozmerov. Kľúčovými ciframi sú dnes dĺžka na úrovni 4 633 mm a rázvor natiahnutý na 2 686 mm, čo v obidvoch prípadoch predstavuje nárast o 66 mm. Keďže sa batožinový priestor zväčšil len kozmeticky na úroveň 611 l (+6 l), je jasné, že z väčšej dĺžky vozidla bude profitovať predovšetkým posádka vozidla.

Kabína teraz na dĺžku meria 1 798 mm, vďaka čomu je v pozdĺžnom smere na zadných sedadlách k dispozícii o 48 mm priestoru viac. To je rozdiel, ktorý človek pocíti nielen fyzicky, ale i opticky. Za príplatok Golf Variant ponúkne napríklad hands-free systém otvárania kufra za pomoci “podkopnutia”. Maximálna kapacita batožinového priestoru sa zastavila na čísle 1 642 litrov (+22 l).

Golf Alltrack

Spolu s debutom verzie Variant sme spoznali aj Golf Alltrack, ktorý bude dostupný len vo verzii kombi. Ide o terénnu verzie bežného vozidla, ktorá sa už tradične vyznačuje použitím ochranných plastov, pohonom všetkých kolies 4Motion už v základe či zväčšenou svetlou výškou. O koľko vzrástla, sme sa zatiaľ nedozvedeli, no dá sa očakávať, že pôjde o obligátnych 15 mm, ktoré sú štandardom pre všetky zdvihnuté kombi z koncernovej produkcie.

Volkswagen Golf Alltrack.
Volkswagen Golf Alltrack.
Zdroj: Volkswagen

 Alltrack okrem drobných technických zásahov ponúkne aj špecifický interiér, za zmienku však stojí i fakt, že dokáže ťahať príves s maximálnou hmotnosťou až 2 000 kg. Vo všetkých ostatných aspektoch sa terénna verzia zhoduje s bežným Golfom, rátať tu teda môžete s výraznou digitalizáciou a progresívnymi technológiami akými sú napríklad matrix LED svetlá IQ.Light či Travel Assist - systém asistovaného riadenia fungujúci až do rýchlosti 210 km/h. Golf Variant i Alltrack by už mali byť vo výrobe, dočkáme sa ich preto pravdepodobne čoskoro.