Novinky Tento Fiat Uno má 600 koní, ale jeden veľký problém (+video)

18.11. 2016 16:00 Najvýkonnejšia sériová verzia Fiatu Uno (Turbo) z deväťdesiatych rokov zrýchlila vďaka preplňovanému 1,4 litrovému štvorvalcu s výkonom 118 koní na stovku za 8,3 sekundy.

Upravené autá na šprinty existujú v rôznych podobách. Napríklad ako 600 koňové Fiat Uno, ktorému by sa však zišla jedna vec.

Jeho maximálna rýchlosť bola vyše 200 km/h a kvôli ledva 900 kilogramom to bolo slušné delo. Nedá sa však porovnať s týmto výtvorom.

 
Tento Fiat Uno má 600 koní, ale jeden veľký problém (+video)
 Upravené Fiat Uno

Toto upravené Fiat Uno má pod kapotou dvojliter, ktorý vďaka úpravám dosahuje až 600 koní. S nimi však prichádza aj nový problém. Upravené Uno totiž stále poháňajú len predné kolesá. V kombinácii s päťnásobným výkonom to znamená nevyhnutné problémy s trakciou.

Tvorca auta to riešil širším rozchodom a širšími prednými pneumatikami, zatiaľ čo tie zadné zostali relatívne úzke. Funguje to však len do istej miery - na niektorých šprintoch si ho vychutná Lancia Delta Integrale s pohonom všetkých kolies.

 
Tento Fiat Uno má 600 koní, ale jeden veľký problém (+video)
 Upravené Fiat Uno

Okrem toho si nie som úplne istý užitočnosťou konštrukcie v zadnej časti auta. Tá slúži u väčšiny šprintových áut na to, aby sa prudkej akcelerácii neprevrátili. To však platí len pre autá s poháňanou zadnou nápravou, čo Uno nie je. Preto tu zrejme slúži na vyššie zaťaženie prednej nápravy (alebo nie).

Toto Uno je však nepochybne rýchle. Výsledok týchto všetkých úprav je štvrťmíľa za 9 sekúnd a rýchlosť prejazdu 260 km/h. Ako to jazdí si môžete pozrieť vo videu pod článkom z podujatia na talianskom letisku Aereoporto di Carpi pri Rivanazzane.

Zdroj: daniel krnáč

Video

Diskusia