Európska Únia v júli oznámila, že sa zaviazala znížiť emisie vozidiel zrušením predaja nových áut so spaľovacím motorom do roku 2035. Taliansko sa ale v súčasnosti snaží zvrátiť osud svojich výrobcov, ktorý neprodukujú automobily v masových sériách. Ak ste mysleli na Ferrari alebo Lamborghini, mysleli ste správne. Je možné zachrániť súčasné talianske superšportové autá od blížiaceho sa konca? Pravdepodobne nie, ale Taliansko to skúša hlasom ministra pre ekologickú transformáciu Roberta Cingolaniho, ktorý oznámil, že chce s Európskou komisiou vyjednať výnimku pre luxusné autá vyrábané v talianskom Motor Valley.

Motor Valley, takzvané talianske údolie motorov, je územím spoločností, ktoré sa zapísali do histórie - Ferrari, Lamborghini, Dallara, Ducati, Magneti Marelli, Maserati, Pagani a Toro Rosso. Táto tradícia výroby športových automobilov poháňaných výkonnými motormi V12, V10, V8 a V6, zabezpečuje prácu mnohým obyvateľom Talianska. Cingolani tvrdí, že nízke objemy vozidiel vyrábaných výrobcami superšportov v jeho krajine budú mať minimálny vplyv na celkové emisie v porovnaní s veľkoobjemovými výrobcami automobilov. Vlani predalo Ferrari 9 100 automobilov, zatiaľ čo predaj Lamborghini dosiahol 7400 kusov. "Tieto autá potrebujú veľmi špeciálnu technológiu a na prechod potrebujú batérie," dodal Cingolani. 

„Dôležitým krokom pre Taliansko je získať dostatočnú autonómiu vo výrobe vysokovýkonných batérií, a preto začíname s výrobným programom na inštaláciu veľkokapacitnej výrobnej jednotky batérií v Taliansku“. Maloobjemové automobilky, ako sú Ferrari a Lamborghini, nevyužívajú know-how a zdieľané komponenty od väčších výrobcov, čo znamená, že akékoľvek pohonné ústrojenstvo vyvinuté nanovo by znamenalo značné náklady. Ferrari ešte musí potvrdiť postupné vyraďovanie všetkých benzínových motorov, aj keď prezident John Elkann začiatkom tohto roka uviedol, že predstavia svoje prvé plne elektrické vozidlo v roku 2025. Prvé sériové Ferrari s hybridným motorom, SF90, bolo vydané v roku 2019, pričom nové Ferrari 296 GTB bolo odhalené pred niekoľkými týždňami. Európska únia zatiaľ o Cingolaniho návrhu nerozhodla.