ikona

Novinky Superkupé Maybach Exelero predané za 8 miliónov dolárov

Foto: AutoEvolution.com

2.5. 2011 16:08 Americký rapper Birdman kúpil veľmi vzácne luxusné kupé Maybach Exelero.

Americký rapper Birdman
Americký rapper Birdman
Zdroj: AutoEvolution.com
Toto obrovské luxusné kupé bolo postavené v roku 2005 len v jedinom exemplári. Okrem toho, aby upútalo pozornosť médií na značku Maybach, slúžilo hlavne na testovanie vysokovýkonných pneumatík. Na vývoji sa preto spolupodieľal gumárenský gigant Fulda.

Niekoho to môže prekvapiť. Na testovanie vysokorýchlostných pneumatík predsa existujú vhodnejšie športové automobily. Lenže v tomto prípade boli nadštandardné požiadavky aj na ich veľkosť a nosnosť. Žiadny zo superšportov totiž neváži 2 660 kg a nemá priemer diskov 23 palcov. Maybach Exelero pritom dosiahol na testovacom okruhu Nardo maximálnu rýchlosť 351,45 km/h a obúval pneumatiky s rozmermi 315/25 ZR23.

K takejto rýchlosti mu pomohol motor V12 biturbo s objemom 5,9 litra, výkonom 515 kW (700 k) a krútiacim momentom 1 020 Nm. Na stovku akceleruje za 4,5 sekundy. Auto má navyše gigantické rozmery s dĺžkou 5 890 cm, šírkou 2 140 mm a rázvorom kolies 3 390 mm.

Superkupé Maybach Exelero
Superkupé Maybach Exelero
Zdroj: AutoEvolution.com

Exelero pôvodne nebolo určené na predaj, Birdmana (Bryan Williams) ale zrejme veľmi očarilo a ponúkol zaujímavú sumu. Za unikát zaplatil 8 miliónov dolárov (5,4 mil. eur). V garáži už má napríklad Maybach Landaulet či Bugatti Veyron. Birdman je spolumajiteľom vydavateľstva Cash Money Records a podľa magazínu Forbes zároveň štvrtý najbohatší rapper po menách ako Diddy, Jay-Z a Dr. Dre.

Rapper Jay-Z použil Maybach Exelero vo svojom klipe v roku 2006. Nedávno ho kúpil rapper Birdman za 8 miliónov dolárov:

Video

Diskusia