Od 6. mája 2020 sa spustila druhá a tretia fáza otvárania prevádzok vzhľadom na dobrý vývoj so šírením nového koronavírusu na Slovensku. Za prísnych hygienických podmienok môžu fungovať aj taxislužby. Svoju činnosť plánujú oživiť v súlade s bezpečnostnými a ďalšími požiadavkami. Taxislužby budú môcť prepravovať osoby s oddeleným priestorom medzi vodičom a zákazníkom, ktorý má sedieť na zadnom sedadle, a používanie klimatizácie v zadnom priestore nebude z preventívnych dôvodov povolené. Na snímke
TASR
TASR

Novinky Súhlasili by ste? Prísnejšie hygienické požiadavky v taxíkoch sa možno stanú štandardom

Foto: Ján Krošlák

23.6. 17:00 Taxislužby museli v dôsledku šírenia pandémie prijímať nové hygienické opatrenia. Zdá sa, že niektoré by sa udržať mohli i do budúcnosti.

Taxislužby vítajú každý krok, ktorý ich priblíži k fungovaniu pred koronakrízou. Uviedol to pre TASR predseda Občianskeho združenia koncesovaných taxikárov (OZKT) Matej Krampl v reakcii na ďalšie uvoľnenie opatrení. Zároveň skonštatoval, že zvýšená úroveň hygieny a sedenie na zadných sedadlách bude možno v budúcnosti štandard.

 Nariadenie, aby zákazníci sedeli len na zadných sedadlách, podľa neho nepredstavoval "fatálny problém, ktorý by podnikateľom robil vrásky na čele". Ako príklad uviedol Veľkú Britániu a ich čierne taxíky. "V ich prípade sedia zákazníci výhradne len na zadných sedadlách, pričom priestor medzi vodičom a zákazníkmi je oddelený typovo schváleným ochranným prvkom," priblížil Krampl.

Dezinfekcia vozidla, ochranné rukavice, rúška počas chrípkových období či sedenie na zadných sedadlách budú podľa neho možno v budúcnosti štandard, na ktorý si všetci zvyknú. "Spolu s našimi členmi budeme usilovne pracovať na tom, aby sa v taxislužbe zvýšili požiadavky na štandard tak, aby boli spokojní ako prevádzkovatelia, vodiči, tak aj zákazníci a pevne veríme, že štát, ako aj obce budú zdieľať naše vízie, nájdeme spoločné riešenia a posunieme sa vpred," dodal predseda OZKT.

Opatrenie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR platné od soboty (20. 6.) zahŕňa okrem iného aj to, že povinnosť klienta sedieť na zadnom sedadle v taxíkoch sa mení na odporúčanie. K zmene došlo na základe žiadostí ľudí, ktorí zo zdravotných dôvodov nemohli sedieť na zadných sedadlách.

TASR
autor TASR
Diskusia  ()

Video

Diskusia