Renovo Coupe

Novinky Renovo Coupe: Cobra na elektrinu

Foto: Renovo Motors

20.8. 2014 13:18 Kalifornská firma vybavila repliku kupé zo šesťdesiatych rokov elektrárňou, vďaka ktorej zrýchli na stovku za 3,4 sekundy.

Napchať do starého auta modernú techniku nie je nič, čo by sme ešte nevideli. Na svete behajú stovky či tisícky príkladov tohto postupu. Vozidlo s označením Renovo Coupe sa však od nich líši. Prvým dôvodom je, že na rozdiel od rôznych garážových diel pôjde o sériový výrobok. Rozdiel číslo dva: do tohto kupé s historickým výzorom natankujete iba cez zástrčku.

Renovo Coupe je replika Cobry s elektrickým
Renovo Coupe je replika Cobry s elektrickým
Zdroj: Renovo Motors

Ak sa vám tvary tohto automobilu zdajú byť povedomé, nie je to náhoda. Karoséria i technický základ totiž vychádzajú z Shelby CSX 9000, čo je oficiálne replika pretekárskeho modelu Cobra Daytona Coupe MK II z polovice šesťdesiatych rokov. V porovnaní s originálom má množstvo decentných vylepšení, no zachováva si dizajn veterána. Aktuálnu identitu výraznejšie prezrádzajú len svetlomety s čírym prekrytím a disky kolies hovoriace súčasným jazykom.

Modernými prvkami disponuje aj interiér. Vo veľkej miere sa drží pôvodných tvarov, ale klasické kreslá vymenil za anatomicky tvarované sedadlá. Typické ručičkové prístroje nahradili displeje a volič jazdného režimu namiesto klasickej prevodovky taktiež prezrádza, že v tomto napohľad veteránovi nie je všetko v kostolnom poriadku.

Od originálu sa toto kupé odlišuje len
Od originálu sa toto kupé odlišuje len
Zdroj: Renovo Motors

Pod kapotou Cobry si prakticky nevieme predstaviť nič iné než výkonný osemvalec s veľkým objemom, no v Renovo Motors majú na to iný názor. Spoločnosť sídliaca v kalifornskom Silicon Valley si namiesto neho na pohon zvolila dvojicu elektromotorov, ktoré kolesá obdarúvajú porciou 368 kW (500 k) a 1 360 Nm. To sú naozaj úctyhodné čísla.

Vďaka vysokému výkonu sa elektrická replika Cobry dostane na stovku už za 3,4 sekundy. Z tohto hľadiska teda nemá svojím benzínovým súrodencom čo závidieť. Maximálnou rýchlosťou vyše 200 km/h i dojazdom okolo 160 kilometrov však za nimi zaostáva. Tvorca vozidla uvádza, že batéria typu Li-ion pracuje s napätím až 740 voltov a jedno plné nabitie by jej malo trvať asi päť hodín. Pri použití rýchlonabíjačky stačí iba polhodina.

Pod kapotou vozidla sa nachádza slušná elektráreň
Pod kapotou vozidla sa nachádza slušná elektráreň
Zdroj: Renovo Motors

Nevšedný elektromobil mal premiéru počas minulého víkendu v Monterey, kde sme sa dozvedeli aj jeho mastnú cenovku. Výrobca si za každý kúsok Renovo Coupe bude pýtať 529-tisíc dolárov, teda takmer 400-tisíc eur. Predstavitelia firmy napriek tomu veria, že nájdu dostatok záujemcov o nevšednú kombináciu klasického dizajnu a modernej techniky. Preto plánujú predbežne výrobu asi stokusovej série. Tá by sa mala začať v budúcom roku.

Facebook like button

Video

Diskusia