Koncern Stellantis začiatkom roka mnohým svojim fanúšikom vyrazil dych správou o konci spaľovacích verzií niekoľkých obľúbených modelov. Citroën, Peugeot, Opel a jeho britská dvojička Vauxhall ukončujú predaj obľúbených osobných prevedení ľahkých úžitkových vozidiel segmentov CDV a MDV. Treba však podotknúť že komerčné verzie týchto automobilov v kategórii N1 budú v ponuke aj naďalej.

Medzi modely, ktoré už so spaľovacím motorom nekúpite, patrí Citroën Berlingo a Spacetourer, Opel (a Vauxhall) Combo Life a Vivaro Life, ale aj Peugeot Rifter či Traveller. Koncern Stellantis toto rozhodnutie zdôvodňuje snahou o urýchlenie prechodu na elektrický pohon. Všetky tieto vozidlá totiž majú, resp. čoskoro budú mať aj svoju batériovú alternatívu. Napríklad Citroën Berlingo a Peugeot Rifter sme si už vyskúšali aj v e-variantoch.

Všetky menované automobilky sa už v priebehu minulého roka vyjadrili, že veľmi skoro plánujú prejsť na čisto elektrickú produkciu pre európsky trh. Tento krok bol teda, zdá sa, nevyhnutný a je pravdepodobné, že v najbližších rokoch sa bude opakovať, len sa zmenia mená aktérov.

Priaznivci tohto typu osobných ľahkých úžitkových vozidiel so spaľovacím agregátom, ktoré ponúkajú vynikajúci pomer ceny a výkonu, nemusia byť nešťastní. Ich variácie má totiž v ponuke aj japonská Toyota, ktorá neplánuje ukončiť predaj spaľovacích verzií. “Značka Toyota bude naďalej vyrábať a ponúkať dodávky s dieselovými a benzínovými motormi a to ako v úžitkových, tak aj v osobných verziách.” potvrdila dnes Petra Tomová, PR manažérka spoločnosti Toyota Central Europe - Slovakia.

O kvalitách Toyoty Proace City v redakčnom teste: