ikona

Novinky SSC Tuatara: Nádejný rekordér sa pripomína

Foto: Youtube

17.2. 10:00 Vyrábať najrýchlejšie sériové auto na svete je snom niekoľkých automobiliek. Jednou z nich je aj firma SSC North America, ktorá upozorňuje na svojho adepta.

Už niekoľko rokov avizuje americký model SSC Tuatara svoj zálusk na rýchlostný trón. Medzitým sa na prvej pozícii vystriedala dvojica Bugatti Veyron Super Sport a Koenigsegg Agera RS, pričom švédsky hyperšport si prvenstvo drží doteraz. Všetko sa môže zmeniť už tento rok. Americká jašterica má všetky predpoklady na pokorenie nielen súpera zo Škandinávie, ale aj jednej magickej hranice.

SSC North America už čoskoro odhalí všetky detaily o kupé Tuatara. Po minuloročnom predstavení na podujatí v Pebble Beach sa vozidlo pripomína na krátkom videu, kde brázdi mierne zákruty v kopcovitom teréne. Svoj mimoriadny potenciál na ňom zatiaľ nedáva najavo. Pre pripomenutie jej ambícií poslúži krátka rekapitulácia: 5,9-litrový osemvalec osadený dvomi turbami, výkon 1 305 kW (1 774 k) pri použití benzínu E85 a koeficient odporu vzduchu na úrovni 0,279. Tieto hodnoty neberú na ľahkú váhu ani Koenigsegg a Hennessey, ktorí sa tiež pripravujú zapojiť do súboja o najrýchlejšie sériové auto sveta.

Nádejný rekordér z dielne SSC môže pokoriť ešte jednu magickú hranicu. Ak pôjde všetko ako po masle, ručička tachometra údajne dočiahne aj na bezprecedentných 300 míľ za hodinu (cca 483 km/h). Toto číslo síce deklaruje aj Hennessey Venom F5, no zatiaľ iba na papieri. Tuatara by mala ukončiť testovanie do konca mája tohto roku a už v auguste sa má dostať na cesty. Bude jej debut sprevádzaný korunováciou, alebo jej titul uchmatne konkurencia?

Zdroj: Redakcia AUTO BILD
Diskusia  ()

Video

Diskusia