Keď príde reč na juhokórejské automobilky, väčšinou sa preberá Hyundai alebo Kia. Z ázijskej krajiny však pochádza aj značka SsangYong. U nás vidíme jej vozidlá zriedkakedy, no napríklad v Nemecku či Británii je na tom tento výrobca lepšie. Jeho ťažiskovým produktom je pritom typ Tivoli. Ten absolvoval už vlani facelift, teraz prichádza omladený model aj do Európy. Pri tejto príležitosti sme sa o ňom dozvedeli nové detaily.

SUV si ponechalo originálne krivky, na prvý pohľad pôsobí takmer nedotknuto. V skutočnosti sa okrem obligátnych nárazníkov a svetiel na oboch koncoch karosérie zmenili tiež piate dvere či predná kapota, zásahov teda nebolo vôbec málo. Tivoli vďaka nim trochu evokuje väčšieho brata menom Korando.

SUV Tivoli sa viac prispôsobilo aktuálnemu dizajnovému jazyku značky.
Zdroj: SsangYong

SsangYong prešiel viditeľnejšími úpravami zvnútra. Automobilka vymenila celú palubnú dosku, čo vidieť najmä na centrálnej konzole obsahujúcej väčšiu obrazovku infotainmentu. Prístrojový panel môže taktiež tvoriť displej. Vybavenie prešlo rozšírením na strane technológií, ale tiež v oblasti bezpečnostných systémov.

Pod kapotou kompaktného SUV došlo k veľkým zmenám súvisiacich aj s emisnou normou Euro 6d-Temp. V ponuke zostal 1,6-litrový naftový štvorvalec, ktorý však prešiel ladením. Teraz produkuje výkon 100 kW (136 k) a krútiaci moment 324 Nm. Kombinovať ho možno so šesťstupňovým manuálom alebo automatom s rovnakým počtom stupňom, čo platí aj pre zážihový štvorvalcový variant 1.5 GDi Turbo.

V našich končinách bude SsangYong na výber s tromi motormi.
Zdroj: SsangYong

Tento agregát je kompletne nový, o jeho príchode sme vedeli vopred. No nepoznali sme technické údaje. Špičkové hodnoty sú 120 kW (163 k) a 280 Nm, pričom okrem neho sa pod kapotu Tivoli nasťahoval aj slabší benzín. Ide o 1,2-litrový trojvalec. Disponuje parametrami 94 kW (128 k) a 230 Nm, jedinou voľbou je tu mechanická prevodovka. Všetky modely poháňajú výhradne predné kolesá. Trojvalcový variant je najlacnejším členom ponuky, na britskom trhu sa začína predávať za 13 995 libier (15 630 eur).