Pri uzatváraní povinného zmluvného poistenia alebo havarijného poistenia sa častokrát stretnete s výrazom „spoluúčasť“. Čo je spoluúčasť a prečo by vás mala zaujímať si povieme v tomto článku.

Spoluúčasť pri PZP

Spoluúčasť pri PZP sa týka poistného plnenia. Doslova znamená, akým spôsobom sa budete podieľať na náhrade vzniknutej škody. Spoluúčasť môže byť vyjadrená percentuálne, napríklad 10%, alebo konkrétnou sumou, napríklad 200 EUR. Väčšina poisťovní však používa kombináciu, teda 10%, minimálne 200 EUR.

Nedajte sa nalákať na nízku spoluúčasť

Niektoré poisťovne lákajú vodičov na bezplatné pripoistenia k PZP. Tieto pripoistenia však častokrát ponúkajú s nízkym plnením a vysokou spoluúčasťou. K PZP tak môžete získať bezplatné pripoistenie čelného skla, avšak maximálne do výšky 500 EUR a so spoluúčasťou 200 EUR. Aby ste sa podobným prípadom vyhli, urobte si PZP porovnanie, vďaka ktorému získate jasný prehľad o tom, koľko za poistenie platíte a čo z neho dostanete.

Spoluúčasť môže ovplyvniť výšku vašich platieb

To však platí predovšetkým pri havarijnom poistení. Čím vyššiu spoluúčasť si vyberiete, tým nižšie poistné budete platiť. Pri povinnom zmluvnom poistení vás takýto postup nečaká. Poisťovne majú svoje cenníky stanovené pevne. Platí však, že najlacnejšie PZP uzatvoríte cez internet. Urobte si PZP porovnanie a zmluva aj s potrebnými dokladmi vám príde e-mailom a poštou.

Platená reklama.