Rolls-Royce Cullinan Overdose.

Novinky Spofec predávkoval superluxusné SUV Rolls-Royce: Cullinan dostal široké blatníky i kone navyše

Foto: Spofec

21.3. 11:00 Britský obor má kompletne prepracovaný bodykit, disponuje 24-palcovými diskami kolies a jeho svetlá výška klesla o 40 mm. Z dvakrát prepĺňaného motora dokáže firma vytiahnuť vyše sto ďalších plnokrvníkov.

Pre mnohých fanúšikov značky Rolls-Royce sú jej produkty takmer posvätné. Honosné koráby zamerané na pohodlie pasažierov je ťažké vylepšovať, ale jednoduché pokaziť. Nedávno odhalený Cullinan z dielne Mansory sa aj podľa našej ankety ľuďom skôr nepáči. Svoju verziu teraz predstavil ďalší nemecký tuner Spofec (súčasť skupiny Novitec), pričom ju pokrstil Overdose. V preklade to znamená predávkovanie.

Ako už naznačuje názov úpravy, za decentnú ju označiť nemožno. Britský obor dostal kompletne prepracovaný bodykit. Obsahuje športovejšie tvarované nárazníky na oboch koncoch a spojler zdobiaci piate dvere, ale jeho hlavnou súčasťou sú mohutnými prahmi prepojené nadstavce blatníkov. Tie výrazne zväčšujú šírku SUV.

Karoséria luxusného Angličana prešla veľkou premenou.
Karoséria luxusného Angličana prešla veľkou premenou.
Zdroj: Spofec

Vďaka rozšíreniu pribudlo vpredu 10 centimetrov, vzadu ide dokonca o 12 cm. Veľkosti oblúkov bolo prispôsobené obutie. Cullinan dostal až 24-palcové disky kolies značky Vossen, ktoré do blatníkov lepšie zapadajú vďaka zníženiu. Zásahmi do vzduchového pruženia svetlá výška klesla o 40 mm. Malo to prospieť jazdným vlastnostiam, ale otázkou je, aký efekt mali dané zmeny na legendárne pohodlie áut Rolls-Royce.

Angličan dostal nielen široké blatníky, veľké kolesá a znížený podvozok, ale i nejaké kone navyše. Spofec predávkoval jeho 6,75-litrový dvanásťvalec pomocou špeciálneho výfuku a prídavnej riadiacej jednotky. Z dvakrát prepĺňaného motora dokáže vytiahnuť vyše sto ďalších plnokrvníkov, firma udáva výkon 504 kW (685 k) a krútiaci moment 1 010 Nm. Ide o naozaj úctyhodné čísla.

Okrem softvéru má motor tiež ladené výfukové potrubie.
Okrem softvéru má motor tiež ladené výfukové potrubie.
Zdroj: Spofec

Vďaka tomuto tuningu má superluxusné SUV papierovo o poznanie viac sily než fabrická verzia Black Badge. Na stovku ale nešprintuje rýchlejšie, Spofec udáva identický čas 4,9 sekundy. Vzhľadom na proporcie typu Cullinan ide beztak o úžasnú hodnotu. To najdôležitejšie číslo, cenu kompletnej úpravy, sme sa nedozvedeli. No bezpochyby bude aspoň päťciferná.

Video

Diskusia