Na vlaňajšom ženevskom autosalóne mal premiéru koncept Seat el-Born. Už vtedy bolo jasné, že ide o predzvesť súrodenca typu Volkswagen ID.3 postaveného na platforme MEB. Teraz sme spoznali sériový model. Španielsky elektromobil ale nakoniec prekvapil, keďže debutoval pod dcérskou značkou Cupra. Ide o jej prvý batériový produkt.

Od vlaňajšej verzie sa finálne vozidlo odlišuje symbolom na nose, to ale nie je všetko. Predný nárazník má prepracované tvary. Medzi svetlami obsahuje štrbinu s podpisom Cupra, vďaka čomu pripomína štúdiu crossoveru Tavascan. Rozdielne sú tiež disky kolies. Kombinujú čiernu farbu s medenými akcentmi, ktoré nájdeme aj na niekoľkých ďalších miestach. Pre túto divíziu ide o charakteristický odtieň.

Interiér španielskeho hatchbacku sa zmenil iba v detailoch.
Zdroj: Seat

Zadnú časť zatiaľ Španieli neukázali, veľké zmeny však v nej neočakávame. Interiér hatchbacku prešiel iba niekoľkými detailnými úpravami. Okrem materiálov zahŕňajúcich modrú Alcantaru i medené detaily v ňom nájdeme inak riešenú centrálnu konzolu s uzatvárateľnou schránkou a odlišný volant. Ten obsahuje extra ovládače jazdných režimov.

O technickej stránke sme sa aktuálne nedozvedeli veľa, no všetko dôležité už naznačili koncepty. Cupra el-Born má s veľkou pravdepodobnosťou dva elektromotory dosahujúce výkon 225 kW (306 k). Klasické zrýchlenie na stovku firma nešpecifikovala, no šprint na mestských 50 km/h má podľa nej elektromobil zvládnuť za 2,9 sekundy. Vybavený pritom bude špecificky nastaveným adaptívnym podvozkom.

Predaj elektromobilu sa spustí počas budúceho roka.
Zdroj: Seat

Na rovnakej architektúre stojaci Volkswagen ID.3 disponuje tromi veľkosťami batérie, španielska novinka má z nich ten najväčší. Ide o 82 kWh akumulátor s funkčnou kapacitou 77 kWh. Na jedno nabitie má el-Born vďaka tomu prejsť až 500 km, pričom podľa výrobcu dokáže za pol hodinu rýchleho nabíjania dojazd predĺžiť o 260 kilometrov.

Španielsky hatchback príde s veľkou pravdepodobnosťou časom aj v slabšej verzii so zadným pohonom, ktorá bude niesť logá Seat. Už pred Vianocami to naznačila uniknutá fotografia. Uvedenie takéhoto modelu zatiaľ nie je oficiálne potvrdené, no variant Cupra má prísť počas budúceho roka. Na presný dátum si musíme počkať. Rovnako ako na ceny, nateraz je isté, že výroba bude prebiehať v nemeckom Zwickau.