Automobilka Dacia sa netají tým, že sa zameriava na cenovo dostupné automobily. Sandero, Logan či Duster sú z pohľadu prvotnej investície atraktívnymi voľbám. Aj preto sa rumunskému výrobcovi pod krídlami aliancie vedenej Renaultom tak darí. Dnes už nikto nepochybuje o tom, že na trhu s vozidlami so spaľovacími agregátmi Dacia dokonale vyplnila prázdny priestor.

Takto by podľa vizualizácií Auto Bildu mohlo vyzerať nové Sandero, elektromobil by mohol dizajnovo vychádzať práve z neho
Zdroj: Auto Bild

Dnes však je otázne, nakoľko dokáže Dacia zostať konkurencieschopná aj pri výraznejšom rozšírení elektrických automobilov. Tie sú ešte stále pomerne drahé, aj keď sa ich cenovky pomaly znižujú. Dnes je však veľmi ťažké predstaviť si, že by v blízkom čase suma potrebná na kúpu nového elektromobilu podliezala napríklad pre Daciu dôležitú hranicu 10 000 eur.

Akékoľvek pochybnosti v rozhovore s britským Auto Express popiera európsky šéf značky, Jean Christophe Kugler, ktorý prehlásil: “Zostaneme šokujúco dostupní. Nezmeníme naše pole pôsobnosti.”. Kugler ďalej vyzdvihuje výbornú spoluprácu s aliančnými partnermi, od ktorých bude Dacia čerpať najmodernejšie technológie.

Aktuálne sa očakáva, že prvý elektromobil Dacie by mohol vychádzať z platformy Renaultu Zoe a na trh by mohol prísť v prvých rokoch budúcej dekády. Pokiaľ sa nedočkáme nečakaného technologického pokroku, možno očakávať, že elektromobil Dacie ponúkne dojazd maximálne na úrovni 200 kilometrov - tak by mohol naozaj byť lacnou alternatívou.

Zdroj: Filip Kadlečík