Slovinská agentúra pre bezpečnosť dopravy (AVP) umiestni na cesty 16 umelých policajtov s radarom v ruke v životnej veľkosti. Cieľ je jednoduchý – povzbudiť vodičov, aby dodržiavali stanovené predpisy a znížili rýchlosť jazdy. Už v minulosti sa im podobné opatrenie osvedčilo. Pomocou stacionárnych radarov už stihli vyskúšať reakciu účastníkov cestnej premávky. Výsledky ukazujú jasný pokles priemernej rýchlosti na meraných úsekoch až o 20 %.

Slovincom pribudlo na cestách 16 policajných makiet s radarom.
Zdroj: Agencia za varnost prometa (AVP)

Vďaka policajným siluetám sa znížil počet dopravných priestupkov. Na mieste, kde je maximálna rýchlosť stanovená na 40 km/hod, sa počet prehreškov znížil o 68 %. V meraných úsekoch, kde je maximálna rýchlosť 50 km/hod, sa počet priestupkov znížil až o 89 %. Slovinská polícia už v minulosti využívala podobné makety hlavne na miestach, kde sa vplyvom zvyšujúceho počtu áut začala zhoršovať bezpečnostná situácia a dali si záležať aj na úsekoch, ktoré sú častejšie využívané motocyklistami. Keďže v praxi tento „strašiak“ v zelenej bunde funguje výborne, zaobstarali si 16 nových makiet, ktoré majú v ruke dokonca radar.

Anketa: Umiestnili by ste na naše cesty viac policajných makiet?

Prekračovanie povolenej rýchlosti je aktuálne jeden z najväčších postrachov bezpečnosti.  Zohráva fatálnu úlohu v približne 30 % smrteľných nehôd. Štatistiky Európskej Únie hovoria, že takmer 50 % vodičov nerešpektuje maximálnu povolenú rýchlosť a skoro 20 % z nich ju prekračuje o viac ako 10 km/hod. Najlepšou prevenciou sú tým pádom cestné kontroly a radary. Jednoduchým riešením problému by mohli byť práve policajné makety. Ak ste dostatočne ostražitý, určite ste takétoho pána v zelenom postrehli aj na našich cestách. Ľudia ale majú tendeciu si na chytáky tohto typu rýchlo zvyknúť, preto by bolo lepšie falošných meračov pravidelne presúvať. Zaevidovali ste podobnú maketu aj vo svojom regióne? Podeľte sa s nami v diskusii.