Skupina Volkswagen zaznamenala v roku 2022 najnižšie predaje za viac ako desaťročie. Protipandemické reštrikcie v Číne a vojna na Ukrajine totiž narušili dodávateľské reťazce a existuje nebezpečenstvo, že po oživení v poslednom kvartáli ju čakajú ďalšie problémy.

Nemecký koncern, ktorého súčasťou sú značky pre masový trh, ako sú VW či Škoda, ale aj prémiové značky Audi či Bentley, vo štvrtok informoval, že v minulom roku dodal zákazníkom 8,3 milióna vozidiel. To bolo o 7 % menej v porovnaní s rokom 2021. Volkswagen Group tak tretí rok po sebe zostane z pohľadu dodávok druhou najväčšou automobilkou na svete za japonskou Toyotou, ktorá do novembra vyrobila viac ako 9,5 milióna áut.

Predaj koncernu vo 4. kvartáli 2022 medziročne vzrástol o 14,3 %, ale výhľad na rok 2023 zhoršujú slabé ekonomiky a problémy v rámci dodávateľského reťazca. Prémiové značky Audi, Lamborghini a Bentley zvládli rok 2022 lepšie ako Volkswagen Passenger Cars a Škoda, pričom dodávky prémiových značiek klesli približne o 4 %, dodávky v segmente áut pre masový trh padli o 9 %.

Dodávky skupiny Volkswagen sa v 2. polroku 2022 zvýšili o 12 %, na celoročný výsledok však mal negatívny vplyv pokles o viac než pätinu v prvej polovici roka.