Novinky Škoda vlani s rekordnými tržbami, no nižším ziskom

Foto: Škoda

21.3. 9:00 Stávka na segment SUV v podobe modelov Kodiaq a Karoq sa Škode zjavne oplatila. Obidve autá totiž výrazne ťahajú predaj, vďaka ktorému Škoda dosiahla rekordné tržby.

Automobilke Škoda Auto klesol vlani zisk po zdanení takmer o desatinu, tržby však zaznamenali rast na nové maximum. Firma zároveň predala viac vozidiel. Ako uviedol server novinky.cz, ktorý sa odvolal na stredajšie informácie firmy, zisk Škody po zdanení klesol vlani o deväť percent na 28,89 miliardy Kč (1,13 miliardy eur). Tržby sa však zvýšili na rekordných 416,7 miliardy Kč. Firma opätovne predala viac áut, celkovo to bolo 1 253 700 vozidiel, čo znamená rast o 4,4 percenta.

Výsledky zahrňujú hospodárenie materskej Škody Auto bez zahraničných účastí v Nemecku, na Slovensku, v Indii a Rusku. Celá skupina zvýšila tržby o 4,4 percenta na 17,3 miliardy eur a prevádzkový zisk jej klesol o 14,6 percenta na 1,377 miliardy eur.

Jeho pokles automobilka vysvetľuje najmä nepriaznivým vývojom menových kurzov, negatívnymi vplyvmi prechodu na nový systém testovania emisií, rastom personálnych nákladov, ako aj výdavkami na nové produkty, teda najmä investíciami do vývoja elektromobilov.

Na druhej strane zvýšila dodávky zákazníkom. Výrazný rast v tejto oblasti zaznamenala Škoda v Európe, kde sa dodávky zvýšili o 4,9 percenta, ako aj na rastových trhoch (Čína +4,9 percenta a Rusko +30,7 percenta). Predaj ťahajú naďalej SUV modely Kodiaq a Karoq, bestsellerom značky zostáva Octavia.

(TASR)

Zdroj: TASR
Diskusia  ()

Video

Diskusia