Mnoho zákazníkov modelu Škoda Scala by jednoznačne chcelo na trhu aj trochu športovejšiu verziu, ktorá by preniesla do segmentu kompaktov viac agresie. Aktuálne najdynamickejší zážitok prináša verzia Monte Carlo, ktorá má ale stále od vyhotovenia RS veľmi ďaleko. A na najnovší tuningový návrh, ktorý z rukáva vytiahol ABT Sportsline, sa nechytá už vôbec.

Nemecký úpravca navrhol spoločnosti Škoda špeciálnu edíciu, ktorá bude v zásade obmedzená na 500 kusov. Ide o novú Škodu Scala Edition S, ktorá má všetky predpoklady na to, aby zastala športovú divíziu svojho druhu. Súdiac podľa fotografií je exteriérová úprava založená na verzii Monte Carlo, pričom dostala nový balíček, ktorý obsahuje 18-palcové zliatinové disky, agresívny predný a zadný spojler a nesmie chýbať ani športovo upravená koncovka výfuku.

Škoda Scala Edition S
Zdroj: Škoda Auto Deutschland

Dojem pretekára odrážajú aj ozdobné detaily lakované čiernou farbou vo vysokom lesku - okraj masky chladiča, bočné prahy a kryty vonkajších spätných zrkadiel. Tento efekt sa dodáva aj s tónovanými zadnými oknami. Česká Scala Edition S ponúkne tri farby karosérie – metalízu Steel Gray, Magic Pearl Black a Velvet Red. Nedajte sa však oklamať jej zovňajškom, nie je to jediné miesto, do ktorého sa dostalo DNA firmy ABT. Športový imidž sa preniesol aj do kabíny vďaka predným sedadlám potiahnutými čiernou látkou, multifunkčným volantom potiahnutým kožou, pedálmi z nehrdzavejúcej ocele a riadiacej páky s karbónovým vzhľadom.

Škoda Scala Edition S
Zdroj: Škoda Auto Deutschland

A keďže verzia RS nestojí iba na vizuálnej stránke, táto edícia Scaly ponúka aj lákavý výkon. Nemci retušovali 1,5-litrový benzínový motor TSI, ktorý poskytuje v štandardnom vozidle 110 kW (150 k), a vytlačili ho až na hranicu 150 kW (192 k). To je, mimochodom, cifra rovná výkonu dvojlitrového motora. Takže ide o výrazné zvýšenie maximálneho výkonu, ale aj krútiaceho momentu, ktorý sa po novom zastavil na hodnote 290 Nm, čo je o 40 Nm viac. V ponuke bude s pohonom predných kolies, 6-stupňovou manuálnou prevodovkou a športovým znížením o 15 milimetrov, ktoré dodalo autu ten správny šmrnc závodníka. Ak by vás zaujímala cena auta, ktoré si zrejme nenájde cestu na slovenský trh, tak v Nemecku sa bude Škoda Scala Edition S predávať za 33 790 €.