Novinky Škoda predala v novembri menej áut

Foto: Škoda Auto

14.12. 2018 9:00 Škoda po úspešných mesiacoch zaznamenala v novembri pokles predaja. Dôvodom tohto vývoja je najmä nepriaznivá situácia na kľúčovom čínskom trhu.

Česká automobilka Škoda Auto oznámila, že za obdobie od januára do konca novembra dodala zákazníkom celkovo 1,149 milióna vozidiel. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to predstavuje rast o 5,1 percenta.

Za mesiac november však dodávky klesli o 3,9 percenta. Dôvodom je výrazný pokles predaja na čínskom trhu, najväčšom automobilovom trhu na svete. Čínsky trh však celkovo zaznamenáva pokles, už niekoľko mesiacov po sebe.

Práve tento týždeň Čínska asociácia výrobcov áut (CAAM) oznámila, že predaj áut v Číne sa v novembri znížil medziročne takmer o 14 percent. To je najvýraznejší pokles predaja za približne sedem rokov. Celkovo sa minulý mesiac v Číne predalo 2,55 milióna áut. To je pokles už piaty mesiac po sebe a zároveň najvýraznejší od januára 2012. Vývoj v Číne v poslednom období nepriaznivo ovplyvňuje spomaľovanie tempa rastu ekonomiky a obchodný spor s USA.

Navyše, Čína smeruje k poklesu predaja áut aj za celý rok. To naznačuje vývoj na trhu za 11 mesiacov tohto roka. Od januára do konca novembra sa v krajine predalo 25,4 milióna áut, čo v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2017 znamená pokles o 1,7 percenta. Ak sa očakávania analytikov o poklese za celý rok naplnia, bude to znamenať prvý pokles v rámci celoročného predaja od roku 1990.

(TASR)

Diskusia  ()

Video

Diskusia