Hoci uvedenie štvrtej generácie populárneho typu Octavia sprevádzali ťažkosti, dnes beží výroba i predaj naplno. Škoda preto mohla pristúpiť k rozširovaniu ponuky. Dnešným dňom začína na našom území prijímať objednávky na ďalšie verzie, vrátane športovo ladeného vrcholu rodiny.

Octavia dorazila na Slovensko s tromi elektrifikovanými pohonmi. Cenník obohacuje variant e-Tec, ktorý využíva prepĺňaný benzínový trojvalec s maximom 81 kW (110 k) doplnený mild-hybridnou sústavou pracujúcou s napätím 48 voltov. Elektrická asistencia dokáže spaľovaciemu motoru pomôcť krútiacim momentom 50 Nm a zároveň znížiť spotrebu o 0,4 l/100 km. Liftback s touto technikou a vybavením Ambition má základnú cenu 22 410 eur, za kombi dajú zákazníci najmenej 23 360 eur. Tieto sumy zahŕňajú aj 16-palcové ľahkozliatinové kolesá, LED svetlá, dvojzónovú klímu či zadné parkovacie senzory.

Česká značka uvádza do predaja aj športovo ladený model RS iV.
Česká značka uvádza do predaja aj športovo ladený model RS iV.
Zdroj: Škoda

Druhým prírastkom je plug-in hybrid iV využívajúci rovnaký pohonný reťazec ako väčší Superb iV. Pod jeho kapotou sa teda nachádza 1,4-litrový prepĺňaný benzín doplnený elektromotorom a šesťstupňovou prevodovkou DSG, čoho výsledkom je kombinovaný výkon 150 kW (204 k). Batéria s kapacitou 13 kWh by mala stačiť na 60 kilometrov. Tento model sa začína predávať od 31 760 eur, k dispozícii je opäť od úrovne Ambition. No v cene sú aj 18-palcové disky, bezkľúčový systém či 10-palcový infotainment s navigáciou.

Asi najočakávanejší prírastok v palete sa volá Octavia RS iV. Mladá Boleslav už síce predstavila detaily aj o ďalších motoroch “eresky”, na tuzemský trh ale zatiaľ prichádza len variant kategórie PHEV. V jeho prípade dosahuje spojenie benzínu 1.4 TSI s elektromotorom najviac 180 kW (245 k). Štandardné vybavenie je ešte bohatšie, čo sa odrazilo na cene. Koľko bude tento model stáť? Na liftback si musia zákazníci pripraviť 37 460 eur, v prípade kombi ide o najmenej 38 410 eur. Ostatné vyhotovenia verzie RS k nám prídu neskôr.