Karoq od Škody sa stal v roku 2020 druhým najpredávanejším produktom značky, rovnako ako v prvej polovici tohto roka, prvé miesto v rebríčku popularity si stále drží Octavia. A keďže je Karoq na svete od roku 2017, v polovici jeho cyklu nastal čas na modernizáciu, aby v náročnom a rastúcom segmente zostal konkurencieschopný.

Škoda Karoq facelift.
Zdroj: Ivo Hercik

Jeho modernejšia verzia je dôkazom toho, že sa niekedy treba sústrediť na detaily. Facelift je predovšetkým kozmetického charakteru, výrazným prvkom sa stala o niečo širšia šesťhranná maska chladiča a užšie predné svetlomety s novým usporiadaním, ktoré sú dostupné s Matrix-LED technológiou. Tie obsahujú dva LED moduly pre stretávacie a diaľkové svetlá umiestnené nad sebou.

Škoda Karoq facelift.
Zdroj: Škoda

Okrem toho je novinkou predný aj zadný nárazník lakovaný vo farbe karosérie, pričom v  spodnej časti nárazníka vpredu sa nachádzajú vzduchové clony Air Curtain. Tie majú za úlohu usmerňovať tok vzduchu prechádzajúceho od nárazníka po predné koleso, čím znižujú vírenie a prúdenie a prispievajú k lepšej aerodynamike. Vo verzii s pohonom všetkých štyroch kolies je Karoq po prvýkrát vybavený aj aerodynamickými krytmi na palivovej nádrži, ktoré zakrývajú zadnú nápravu a pomáhajú znižovať odpor vzduchu aj pod vozidlom.

Istotne ste si všimli aj zaujímavo tvarované kolesá z ľahkej zliatiny, ktoré môžu byť podľa zvolenej výbavy vo veľkosti 17 palcov (Scutus) alebo 19 palcov (Sagitarius). Dokopy ponúka Škoda tri nové druhy, no vyššie spomenuté dva z nich majú v strede umiestnené čierne plastové kryty, ktoré znižujú vírenie vzduchu. A keďže sa jedná o kryty a nie o celé disky, ak by ste chceli inú farebnú kombináciu, jednoducho ich dáte dole a vymeníte. Ak sa niekto rozhodne vyraziť do terénu, tak si ich tiež môže rýchlo demontovať a má tak istotu, že si ich nedoškriabe.

Škoda Karoq facelift.
Zdroj: Škoda

Ak presuniete svoju pozornosť na zadnú časť, všimnite si ten predĺžený spojler. Možno nevyzerá práve najšportovejšie a na prvý pohľad si tých pár milimetrov určite nevšimnete, no má trochu inú funkciu ako len vyvolávať otázky. Podobne ako väčšina predtým spomenutých prvkov karosérie, aj spojler zlepšuje aerodynamické vlastnosti a aj vďaka nemu má vozidlo nižšie emisie CO2.