Aktuálne jediným modelom rodiny Monte Carlo je omladená Fabia.
Denis Milo
Denis Milo

Novinky Škoda avizuje nové modely Monte Carlo: Štýlové verzie dostane Kamiq a Scala

Foto: Škoda

11.8. 7:00 Na frankfurtskom autosalóne spoznáme kompakt i príbuzné SUV vo vyhotovení, ktoré odkazuje na úspechy v motoršporte siahajúce trištvrte storočia dozadu.

Škoda rozšíri svoju zostavu Monte Carlo o modely Kamiq a Scala, ktoré budú v tejto forme predstavené na septembrovom autosalóne vo Frankfurte. Rovnako ako aj iné verzie s týmto prívlastkom sa nová dvojica od bežných exemplárov odlíši športovým štýlom, ktorý má pozostávať hlavne z čiernych detailov a špeciálneho znaku. Ten odkazuje na minulosť.

História takto označených áut sa začala v medzivojnovom období.
História takto označených áut sa začala v medzivojnovom období.
Zdroj: Škoda

Mladá Boleslav má za sebou niekoľko historických súťažných úspechov v prostredí mestskej časti monackého kniežatstva a teda na slávnej Rallye Monte Carlo. Už pri jej druhom ročníku, ktorý sa konal v roku 1912, sa na štartovaciu čiaru postavili autá Škoda. O niekoľko rokov neskôr dosiahla česká automobilka vo svojej triede druhé miesto, čo dalo značke impulz na prípravu verzií Monte Carlo.

​​Škoda po tomto úspechu uviedla špeciálnu limitovanú sériu 70 kupé, ktorá bola odvodená priamo od súťažného špeciálu Popular a prvýkrát dostala doplňujúci názov Monte Carlo. O trištvrte storočia neskôr, presnejšie v roku 2011, česká značka opäť obnovila toto označeni a oživila tradíciu v podobe predstavenia modelu Fabia Monte Carlo. Šlo o športovo-lifestylový variant druhej generácie obľúbeného auta.

Aktuálne jediným modelom rodiny Monte Carlo je omladená Fabia.
Aktuálne jediným modelom rodiny Monte Carlo je omladená Fabia.
Zdroj: Škoda

Aj po príchode súčasnej tretej generácie Fabie zostala v ponuke zachovaná verzia Monte Carlo, charakteristická aj najvyšším stupňom vybavenia. V rokoch 2014 až 2019 ponúkal český výrobca v takomto vyhotovení typy Citigo a Rapid, od roku 2015 do roku 2017 aj model Yeti Monte Carlo.

V histórii vozidiel Monte Carlo budú tak okrem modernizovanej Fabie pokračovať aj novinky Scala a Kamiq. Finálna podoba kompaktu i príbuzného SUV sa však ukáže až za niekoľko týždňov. Obe autá oslávia svoju svetovú premiéru na blížiacom sa autosalóne vo Frankfurte, ktorý sa bude odohrávať od 10. do 22. septembra.

Denis Milo
autor Denis Milo
Diskusia  ()

Video

Diskusia