Tokijská prokuratúra podozrieva Carlosa Ghosna, šéfa automobilovej aliancie Renault-Nissan-Mitsubishi, z falšovania údajov o výške svojich príjmov a v pondelok ho zatkla. Denník Asahi na svojej internetovej stránke napísal, že prokurátora začala v pondelok prehľadávať kancelárie v centrále Nissanu aj na ďalších miestach. Hovorcovia Renaultu ani aliancie zatiaľ na otázky médií nereagovali. Tokijská okresná prokuratúra odmietla správy o Ghosnovi komentovať.

V júni akcionári Renaultu schválili Ghosnovi finančnú kompenzáciu vo výške 7,4 milióna eur za rok 2017. Okrem toho získal 9,2 milióna eur za posledný roku na poste generálneho riaditeľa spoločnosti Nissan. Tokijská prokuratúra podozrieva Ghosna, že celé roky v správach pre finančné úrady "podhodnocoval" svoje príjmy.

Nissan už v reakcii na tieto obvinenia oznámil, že Ghosna prepustí, poskytne prokuratúre všetky podklady a bude s ňou spolupracovať. V tejto súvislosti uviedol, že na podnet tzv. whistleblowera niekoľko mesiacov vyšetroval možné nekalé praktiky Ghosna a zastupujúceho riaditeľa Grega Kellyho. A odhalil, že obaja, Ghosn aj Kelly, celé roky v správach pre burzu cenných papierov v Tokiu uvádzali nižšiu, ako skutočnú hodnotu Ghosnových finančných kompenzácií.

Francúzsko bude pracovať na zachovaní stability Renaultu a jeho aliancie s Nissanom. Vyhlásil to v pondelok prezident Emmanuel Macron po informáciách o zatknutí a následnom odvolaní Ghosna. "Ako akcionár zostane francúzska vláda mimoriadne ostražitá, pokiaľ ide o stabilitu aliancie, skupiny (Renault) a jej zamestnancov, ktorí majú plnú podporu štátu."

Francúzsky štát vlastní 15 % podiel v automobilke Renault, ktorý má zase v Nissane 43,4 % podiel. Generálny riaditeľ Nisanu Hiroto Saikawa skonštatoval, že zatknutie Ghosna ukázalo, že rukách jednej osoby sa koncentrovala príliš veľká moc.

Ghosn sa narodil v Brazílii a je francúzskym občanom libanonského pôvodu. Kariéru začal v Micheline vo Francúzsku, odkiaľ sa presunul do Renaultu. K Nissanu sa pripojil v roku 1999, keď Renault kúpil kontrolný podiel v japonskej automobilke a v roku 2001 sa stal jej generálnym riaditeľom. Ghosn zostal na tomto poste až do minulého roka. V roku 2016 sa Ghosn stal tiež predsedom spoločnosti Mitsubishi Motors.

(TASR)