"Najskôr ma budete musieť zastreliť," bola legendárna odpoveď dnes už zosnulého bývalého šéfa automobilky Ferrari Sergia Marchionneho na otázku, či budú niekedy vyrábať SUV.

Časy sa menia a túto zmenu musia reflektovať aj tí najluxusnejší a najexkluzívnejší výrobcovia automobilov. Výnimkou nie je Rolls-Royce so svojim SUV modelom Cullinan, ani samotné Ferrari s pripravovaným SUV modelom, ktorý ponesie meno Purosangue.

Podobné, hoci omnoho menej expresívnejšie vyjadrenie, mal súčasný CEO automobilky na tému samojazdiacich vozidiel. Tie sú akýmsi ďalším logickým krokom vo vývoji bezpečnejších automobilov. Dokazuje to aj fakt, že významní výrobcovia masových áut, ako napríklad Volkswagen, alebo napríklad aj Tesla, investujú miliardy do vývoja umelej inteligencie, ktorá umožní autám jazdiť bez ľudskej pomoci.

Pred pár dňami kultový taliansky výrobca športových automobilov komunikoval s expertmi na umelú inteligenciu, ktorí sa vedenie značky snažili presvedčiť o význame autonómnych samojazdiacich vozidiel. Namiesto toho ich však výkonný riaditeľ automobilky Benedetto Vigna posadil do auta s testovacím pilotom a poslal ich na pár ostrých kôl na okruhu.

Podľa Vignu však experti na umelú inteligenciu po rýchlej jazde na okruhu uznali, že pre automobilku nemajú čo ponúknuť. Vigna počas prezentácie strategického plánu elektrifikácie automobilky prezradil novinárom, ako stretnutie prebiehalo:

"Posadili sme expertov na umelú inteligenciu do Ferrari s našimi testovacími pilotmi. Keď vystúpili z auta, povedali mi 'Máš pravdu, Benedetto, naša prezentácia nemá zmysel'."
Benedetto Vigna, CEO Ferrari

To však neznamená, že Ferrari vôbec nebude držať krok s dobou. Automobilka bude aj naďalej ponúkať asistenčné systémy, ako napríklad adaptívny tempomat, či asistent jazdy v pruhoch, no v súčasnosti nemá žiadne plány na vývoj plne autonómneho auta.

"Nikto nebude utrácať peniaze za samojazdiace auto, ktoré má slúžiť na radosť z jazdy," povedal Vigna v rozhovore pre Bloomberg. "Ľudská hodnota je v tomto prípade nenahraditeľná," dodal. Nuž, nám ostáva počkať pár rokov, či aj tento výrok neskončí podobne, ako slová Marchionneho na tému SUV.

Mohlo by vás zaujímať: