BMW 2 Gran Tourer

Novinky BMW predstavilo model Gran Tourer

Foto: BMW

11.2. 2015 11:17 Druhý bavorský automobil postavený na platforme s predným pohonom prichádza so sedemmiestnym interiérom a piatimi motormi.

Medzi flotilou testovacích prototypov z Mníchova bolo už dlhší čas možné vídať netradične nafúknuté kompaktné MPV radu 2. Dobre informované zdroje hovorili, že pôjde o druhý karosársky variant typu Active Tourer, ktorý ponúkne miesto pre sedem pasažierov a svoje označenie vymení za honosnejšie znejúce Gran Tourer. Informácie boli pravdivé, BMW tento model dnes predstavilo.

BMW Gran Tourer je nafúknutý Active Tourer radu 2
BMW Gran Tourer je nafúknutý Active Tourer radu 2
Zdroj: BMW

Pre bavorskú spoločnosť ide o druhý vlastný automobil postavený na platforme s predným pohonom. Sedemmiestne vozidlo sa od svojho konvenčného súrodenca odlišuje zvýšenou strechou a výrazne predĺženou zadnou časťou s jemne upravenými tvarmi. Na dĺžke by sme mu namerali dvadsaťjeden extra centimetrov (4 556 mm), do výšky narástol zhruba o päť (1 608 mm).

Samozrejme, z tohto výrazne profitovala priestrannosť interiéru v zadnej časti. Gran Tourer tu môže ponúknuť batožinový priestor s objemom 645 až 805 litrov v závislosti od pozície druhého radu sedadiel. Po jeho sklopení je k dispozícii až 1 905 litrov. Hlavnou novinkou sú však pozície číslo šesť a sedem. Sedadlá pre týchto pasažierov sú voliteľným prvkom a už z fotografií je jasné, že sú určené deťom, prípadne pre núdzové ubytovanie dospelých na kratšie vzdialenosti. Objem kufra pri plnom obsadení automobilu sme sa zatiaľ nedozvedeli. Interiér sa inak prakticky nezmenil.

V predĺženej zadnej časti automobilu pribudli dve
V predĺženej zadnej časti automobilu pribudli dve
Zdroj: BMW

Paleta motorizácii bude pri uvedení vozidla do obchodov obsahovať päť alternatív namiesto ôsmich ponúkaných pri klasickom prevedení Active Tourer. Nefiguruje v nej špičkový benzín 225i s pohonom zadnej nápravy alebo systémom 4x4 a tiež naftový vrchol 220d bez štítku xDrive.

Na strane zážihových agregátov si teda zákazníci budú môcť vyberať z prevedenia 218i vybaveného 1,5-litrovým trojvalcom (100 kW/136 k) a silnejšieho modelu 220i so štvorvalcovým dvojlitrom (141 kW/190 k). Priaznivci dieselových motorov  dostanú na výber z trojvalca 216d (85 kW/116 k) a dvoch dvojlitrových jednotiek označených symbolmi 218d (110 kW/150 k) a 220d (140 kW/190 k). Druhý menovaný variant je povinne spriahnutý s osemstupňovým automatom a pohonom všetkých kolies.

Línie zadných partií sú upravené pre zvýšenie
Línie zadných partií sú upravené pre zvýšenie
Zdroj: BMW

Mníchov zatiaľ nespresnil žiadne detaily týkajúce sa autosalónovej premiéry modelu BMW 2 Gran Tourer, jeho uvedenia na trh či projektovaných cien. Možno však predpokladať, že odhalenie sa odohrá na pôde ženevského veľtrhu a predaj novinky sa začne v priebehu leta.

Video

Diskusia