ikona

Novinky Seat Mii: Elektrina úplne nahradí benzín

Foto: Seat

7.6. 14:44 Španielsky hatchback sa navonok takmer nezmenil. Využíva rovnaké komponenty ako český brat, dostupný bude v 13 európskych krajinách.

Pred niekoľkými dňami Seat potvrdil, že pripravuje elektrický variant typu Mii. Nebolo to prekvapenie. Volkswagen ponúka model e-Up! už niekoľko rokov a nedávno v akumulátorovej odrode prišla aj príbuzná Škoda Citigo. Napriek tomu odhalenie španielskeho modelu trochu prekvapilo. V jeho prípade totiž nejde o rozširovanie ponuky, elektrina benzín úplne nahradí.

Oficiálne fotenie elektromobilu pojali Španieli veľmi kreatívne
Oficiálne fotenie elektromobilu pojali Španieli veľmi kreatívne
Zdroj: Seat

Bratislavská fabrika koncernu VW by mala v júli vyrobiť posledné spaľovacie exempláre malého hatchbacku, potom budú z jej pásov schádzať iba verzie na batérie. Navonok sa takmer nijako neodlišujú od tých konvenčných. Elektromobil si ponechal dokonca aj klasicky štylizovanú masku chladiča, jeho poznávacím znakom sú preto akurát označenia.

Okrem podpisu na veku batožinového priestoru je identifikátorom strieborný štítok zdobiaci predné dvere. S ním už nesusedí smerovka, tá sa presťahovala na spätné zrkadlá. V interiéri sa objavil špecifický dekor na palubnej doske, prístrojový panel či modul automatickej klimatizácie.

Na jedno nabitie má vozidlo oficiálne prejsť 260 kilometrov
Na jedno nabitie má vozidlo oficiálne prejsť 260 kilometrov
Zdroj: Seat

Technickou stránkou španielsky model napĺňa očakávania. Nevyužíva rovnaké komponenty ako starší e-Up!, namiesto toho ich prevzal od českého súrodenca. Znamená to použitie vpredu uloženého elektromotora dosahujúceho 61 kW (83 k) a batérie s kapacitou 36,8 kWh. Papierový dojazd dvojice sa však mierne líši: kým Škoda uvádza 265 kilometrov, Seat hovorí o hodnote 260 km.

Cenu drobného elektromobilu zatiaľ automobilka neprezradila. No všetko nasvedčuje tomu, že by sa mohla hýbať okolo 20-tisíc eur. Presnú sumu sa dozvieme na jeseň. Španieli chcú vtedy začať prijímať objednávky na model Mii electric, ponúkať ho budú v 13 európskych krajinách. Slovensko medzi nimi nie je. U nás sa bude vozidlo iba vyrábať, proces sa má spustiť v štvrtom kvartáli.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia