O Škode Scala sme sa toho v posledných dňoch po mesiacoch od uvedenia konečne dozvedeli viac. Vďaka oficiálnemu cenníku vieme, že český kompakt štartuje na cenovke 13 490 eur s litrovým trojvalcom pod kapotou. V prípade agregátu 1.5 TSI treba počítať prinajmenšom so sumou 17 990 eur a strednou výbavou Ambition. V prípade Scaly jedna-päťka produkuje 110 kW (150 k), zdá sa však, že má omnoho väčší potenciál.

Už dlhšie sa hovorí o tom, že Škoda Scala by mala byť dostupná aj vo variante RS. Tieto reči odštartovalo predstavenie konceptu Vision RS a teraz ich podporil aj nemecký Auto Bild. Naši kolegovia očakávajú, že Mladá Boleslav by ostrý kompakt mohla uviesť v priebehu roka 2020. Podľa Nemcov hrá tejto teórii do karát i aktuálny úspech Octavie RS či pozitívne prijatie Kodiaqu RS.

Okrem dohadov o uvedení a prípadnom termíne kolujú aj reči o možnom srdci Scaly RS. Už pri Vision RS Škoda hovorila o spojení agregátu 1.5 TSI s elektromotorom, plug-in hybridné pohonné ústrojenstvo by potom malo produkovať 180 kW (245 k) a kompakt by na stovku rozbehlo v priebehu 7,1 s. Tieto parametre pred časom nezávisle potvrdila i Cupra s prototypom modelu Formentor, ktorý by mal mať identickú pohonnú jednotku s rovnakým výkonom.

Zatiaľ nie je isté, či sa Scala RS stane skutočnosťou. Už dnes však vieme, že by jej to seklo. Bežný model do ostrej podoby prepracoval grafik Auto Bildu. Vizualizácia zobrazuje kompakt s množstvom čiernych doplnkov, napríklad stmavenej čelnej masky či výrazného splittera na prednom nárazníku. Celok dotvárajú charakteristické disky kolies Extreme. Scala RS by mohla mať príjemné jazdné vlastnosti, počas prvej jazdy nás nimi potešila už v štandardnej verzii.

Zdroj: Filip Kadlečík