Lada 4x4.
TASR
TASR

Novinky Ruský trh je stále slabý a nedosahuje svoj potenciál: Rok 2019 sa niesol v znamení poklesu

Foto: Lada

15.1. 14:00 Ruský automobilový trh nedokázal nadviazať na úspešný rok 2018, kedy rástol dvojciferným tempom.

Moskva 14. januára (TASR) - Predaj áut v Rusku zaznamenal vlani viac ako 2-percentný pokles a v tomto trende bude trh pravdepodobne pokračovať aj tento rok. Uviedlo to v utorok Združenie európskych podnikov (AEB). Združenie, ktorého výsledky zverejnila agentúra Reuters, informovalo o tom, že v roku 2019 sa v Rusku predalo 1,76 milióna áut. Oproti roku 2018 to predstavuje pokles o 2,3 %. Nepomohol ani vývoj v decembri, keď sa trh zotavil a po novembrovom poklese o 6,4 % sa objem predaja zvýšil o 2,3 %.

Navyše s ďalším poklesom počíta AEB aj v tomto roku. Združenie očakáva, že pokles dosiahne 2,1 %. "Rok 2019 sa skončil horšie, než sa pôvodne čakalo," povedal Jörg Schreiber z AEB. Dodal, že ruský trh je "stále slabý a nedosahuje svoj potenciál". Očakávalo sa, že ruský automobilový trh nadviaže na úspešný rok 2018, keď predaj áut vzrástol až o 13 %. Klesajúce reálne príjmy však pokračovanie v zotavovaní neumožnili.

V rámci jednotlivých automobiliek sa vlani najviac na ruskom trhu darilo nemeckej spoločnosti BMW. Jej predaj vzrástol o 17 %. Úspešná bola aj značka Mercedes-Benz, ktorá vlani predala o 11 % áut viac než v roku 2018. Spoločnosť Škoda Auto zvýšila predaj v Rusku zhruba o 9 % a dobrý rok zaznamenal aj francúzsky Renault, ktorého predaj vzrástol o 6 %. Rast ešte zaznamenala ruská Lada, avšak iba o 1 %. V prípade juhokórejskej firmy Hyundai bol rast predaja nulový a sesterská Kia predala o 1 % vozidiel menej. Predaj áut Toyoty klesol v Rusku o 5 % a v prípade značky Volkswagen o 2 %.

O vyše desatiny sa prepadol predaj áut Peugeotu a Mitsubishi, v prvom prípade predaj klesol o 15 %, v druhom o 12 %. Najvýraznejší pokles predaja evidoval Nissan, keď vlani v Rusku predal oproti roku 2018 o 20 % áut menej.

TASR
autor TASR
Diskusia  ()

Video

Diskusia