Lada Vesta Cross

Novinky Lada Vesta: Terénny sedan ide do výroby

Foto: AvtoVAZ

20.4. 2018 12:14 Po kombi prišiel rad na štvordverovú karosériu, od praktickejšieho príbuzného sa okrem stupňovitej zadnej časti nijak neodlišuje.

Segment zvýšených kombi má vyše dve dekády dlhú tradíciu a na aktuálnom trhu nájdeme slušnú kôpku vozidiel spadajúcich doň. S obdobne modifikovanými sedanmi je to podstatne bledšie. História ich pozná viacero, no v súčasnosti možno v našich končinách dostať jediný model. Volvo S60 Cross Country. Onedlho k nemu pribudne ďalší, postará sa o to AvtoVAZ.

Lada Vesta Cross doplní v ponuke rovnako štylizované kombi
Lada Vesta Cross doplní v ponuke rovnako štylizované kombi
Zdroj: AvtoVAZ

Ruská automobilka túto myšlienku otvorila v roku 2016, na moskovskom autosalóne prezentovala koncept Lada Vesta Cross. Dvanásť mesiacov predtým odhalila na rovnakom mieste štúdiu plastmi obohnaného kombíka. Z neho vlani vytvorila sériový model (spolu so štandardným päťdverovým vyhotovením), teraz prišiel rad aj na štvordverovú karosériu.

Terénny sedan teda nakoniec ide do sériovej výroby. Od praktickejšieho príbuzného sa okrem stupňovitej zadnej časti nijak neodlišuje, popri oranžovej metalíze sú spoločným rysom aj tmavé plasty na blatníkoch, štýlové 17-palcové disky kolies či dve hranaté výfukové koncovky. Svetlá výška zachovaná na úrovni 203 milimetrov sa môže smelo porovnávať s kadejakým SUV.

Interiér sedanu sa vyznačuje najmä špecifickými materiálmi
Interiér sedanu sa vyznačuje najmä špecifickými materiálmi
Zdroj: AvtoVAZ

Rovnako ako bodykit kopíruje interiér riešenia použité na vyhotovení Vesta SW Cross aj interiér. Novinka disponuje čalúnením kombinujúcim čierno-bielu umelú kožu a textil s motívom písmena X, vo vnútri sa okrem toho nachádzajú sivé detaily. Alternatívou môžu byť oranžové prvky. Z vybavenia vypichol AvtoVAZ iba lakťovú opierku, prítomná je však aj navigácia či automatická klimatizácia.

K technickej stránke sa ruská automobilka nijak nevyjadrila, no istotne je zhodná s verziou kombi. Pohonom všetkých kolies teda čakať netreba. Lada bude pravdepodobne dostupná s dvomi atmosférickými benzínovými motormi: 1,6-litrovým dosahujúcim výkon 78 kW (106 k) a o dve deci objemnejším ponúkajúcim 90 kW (122 k). Ten možno pri bežnom sedane kombinovať okrem päťstupňového manuálu aj s automatom. O cenách sa zatiaľ nehovorí, predaj sa začne čoskoro.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia