Ceny ropy zaznamenali počas minulého týždňa pomerne prudký nárast, ktorý bol primárne ovplyvnený rozhodnutím Saudskej Arábie počas minulého týždňa pristúpiť k jednostrannému zníženiu produkcie ropy o jeden milión barelov denne. Toto zníženie produkcie by malo viesť k vyváženiu dopytu a ponuky na trhu. Saudská Arábia sa k tomuto kroka rozhodla pristúpiť v snahe znížiť potenciálny prebytok ropy na trhu. Menej ropy na trhu vytvára tlak na rast cien čierneho zlata.

Ďalším dôležitým podporným faktorom pre rast cien ropy boli ohlásené stimuly novozvoleného amerického prezidenta – Joe Bidena, ktorý chce výraznejšie stimulovať ekonomiku USA. Keďže Spojené štáty sú najväčších spotrebiteľom ropy na svete, hospodárske oživenie v krajine by malo viesť k nárastu spotreby ropy, čo vytvára tlaky na rast cien. V nasledujúcich týždňoch sa teda dá očakávať, že ceny ropy budú pokračovať v raste.

Analytik spoločnosti X-Trade Brokers, Lukáš Lipovský, na základe vývoja cien PHM v Rotterdame očakáva, že ceny benzínu a dieslu zaznamenajú v priebehu dvoch až troch týždňov nárast od troch do piatich centov za liter oproti priemerným cenám z predchádzajúceho týždňa. Priemerné ceny benzínu na Slovensku sa behom minulého zvýšili o 1,5 centu za liter, pričom priemerné ceny dieslu vzrástli o 1,6 centu za liter oproti priemerný cenám z predchádzajúceho týždňa.

Ako sa v priebehu týždňa od 11. januára do 15. januára približne zmení cena palív?

Naftové autá

  • Pri objeme nádrže 40 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 42,48 €, tento týždeň to bude približne 42,98 €, priplatíte si 0,50 €.
  • Pri objeme nádrže 50 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 53,10 €, tento týždeň to bude približne 53,73 €, priplatíte si 0,63 €.
  • Pri objeme nádrže 60 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 63,72 €, tento týždeň to bude približne 64,47 €, priplatíte si 0,75 €.

Benzínové autá

  • Pri objeme nádrže 40 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 47,76 €, budúci týždeň to bude približne 48,24 €, priplatíte si 0,48 €.
  • Pri objeme nádrže 50 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 59,70 €, budúci týždeň to bude približne 59,70 €, priplatíte si 0,60 €.
  • Pri objeme nádrže 60 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 71,64 €, budúci týždeň to bude približne 71,64 €, priplatíte si 0,72 €.