WA 22 Karnes - Slnko zapadá nad ťažobným poľom pri texaskom meste Karnes v stredu 8. apríla 2020. Ceny ropy vo štvrtok ráno 9. apríla pokračovali v zotavovaní aj napriek pokračujúcemu slabému dopytu. Očakáva sa totiž, že skupina OPEC+ sa vo štvrtok dohodne na výraznom obmedzení ťažby, aby podporila ceny čierneho zlata, ktoré v marci skolabovali v dôsledku cenovej vojny medzi Saudskou Arábiou a Ruskom a prepadu dopytu spôsobeného pandémiou nového koronavírusu. FOTO TASR/AP


The sun sets behind a

Novinky Ropa zdražuje, ekonomiky by sa mohli začať oživovať. U nás zatiaľ ceny palív stúpajú len mierne

Foto: Eric Gay

1.6. 6:30 Obdobie ťažko predvídateľného vývoja cien palív pokračuje. Ani tento týždeň kvôli tomu zatiaľ nezverejňujeme predikciu cien palív, ale len správu o vývoji cenovej hladiny ropy.

Ceny ropy zaznamenali počas minulého týždňa opäť nárast, pričom cena ropy Brent si už pripísala piaty rastový týždeň v rade. Ceny ropy sa stabilizovali po tom, čo došlo ku všeobecnému zlepšeniu nálady na finančných trhoch, keďže investori počítajú s rýchlym ekonomickým oživením, pričom niektoré ekonomické dáta naznačujú, že hospodársky pokles spôsobený koronavírusom nemusí byť taký radikálny, ako sa pôvodne očakávalo. Dokonca aj šéf austrálskej centrálnej banky uviedol, že hospodársky pokles v krajine môže byť nižší, ako sa pôvodne očakávalo.

Šéf St. Louis Fedu, James Bullard uviedol, že americká ekonomika už môže mať dno za sebou. To všetko vytvára predpoklady na oživenie globálneho dopytu po rope. Ceny ropy na základe vyššie uvedených správ pokračovali v priebehu minulého týždňa v raste aj napriek tomu, že zásoby ropy v USA zaznamenali minulý týždeň nárast o viac ako 7 miliónov barelov, čo značí, že ropy sa spotrebovávalo menej, ako sa jej vyprodukovalo.

Ako informuje Lukáš Lipovský z firmy X-Trade Brokers, aj napriek nerovnováhe na trhu záujem o nákup ropy pretrváva, keďže nákupcovia si síce uvedomujú súčasnú horšiu situáciu, no očakávajú, že postupne by sa mala spotreba ropy zvýšiť, čo bude ovplyvňovať jej cenu, a preto sa uchyľujú k predčasným nákupom čierneho zlata. Ceny benzínu na Slovensku zaznamenali počas minulého týždňa nárast o 0,2 centu, pričom ceny dieslu zaznamenali pokles o 0,1 centu oproti priemerným cenám z predchádzajúceho týždňa.  

Video

Diskusia