Renault vynovuje svoju ponuku v segmente ľahkých úžitkových vozidiel obnovuje dvoma novinkami už aj na Slovensku. Renault Express Van má byť jednoduchým, praktickým a úsporným vozidlom s výnimočným pomerom ceny a výkonu. Má potenciál stať sa "esom v rukáve" Renaultu, pretože sa dajú očakávať jeho predaje vo veľkých objemoch. Pre klientelu, ktorá od svojho vozidla očakáva moderné technológie a originálne riešenia, je zas k dispozícii nový Renault Kangoo Van charakteristický vyšším štandardom výbavy i techniky a premysleným bočným vstupom do nákladného priestoru - absenciou B-stĺpiku po otvorení dverí.

Renault Express Van.
Zdroj: Renault

Nový Renault Express Van začína na cene 11 000 € vo výbave Business s motorom TCe 100, zatiaľ čo Kangoo Van s totožným motorom, no vyššou výbavou, štartuje na sume 16 550 eur. Extra veľký prístup do nakladacieho priestoru je štandardom, no na to, aby ste ho vedeli využiť naplno, treba rátať s príplatkom 900 eur. Toľko stojí balík "Open Sesame By Renault" (Sezam otvor sa v podaní Renaultu), ktorý zahŕňa sklopné sedadlo spolujazdca umožňujúce prepravu dlhých predmetov (bez úchytov ISOFIX) a variabilnú delenú prepážku (s drôtenou otočnou časťou). Renault Express Van začína na ultranízkej cene, no ja by odporučil zvážiť vyššiu výbavu "Cool", ktorá od sumy 11 800 eur ponúka aj manuálnu klimatizáciu či napríklad zabudované rádio, elektricky ovládané predné okná, dvojicu 12V zásuviek či 3 USB porty a výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča.

Renault Kangoo Van.
Zdroj: Renault

Model Kangoo Van ponúka bohatšiu výbavu už v štandarde. Nekúpite ho bez manuálnej klímy, elektrických okien, plne nastaviteľného volantu a sedadla vodiča či tempomatu. Na rozdiel od Express Van sa v Kangoo Van medze predstavivosti príliš nekladú - zoznam príplatkov je detailný a to je dobre, lebo si človek bude vedieť vozidlo vyskladať presne podľa svojho gusta. To už sa dnes príliš nenosí. Prítomná tu môže automatická dvojzónová klimatizácia (220 eur), ale napríklad aj balíky najmodernejších asistenčných systémov v rôznom zložení či full LED svetlomety (220 eur).

Na slovenský trh tiež prichádza modernizované prevedenie modelu Trafic v troch variantoch. Základné osem alebo deväť miestne prevedenie Combi je doplnené päť alebo až šesťmiestnou verziou Combi Van, ktorá spája pohodlie pasažierov s veľkým priestorom pre náklad - či už ide o pracovné alebo športové potreby. Náročným zákazníkom, ktorí vyhľadávajú luxus na palube je určená verzia SpaceClass. Nový Renault Trafic Combi si kúpite od 27 800 € s motorizáciu dCi 110 vo výbave Business, Renault Trafic Combi Van od 28 800 € s motorizáciu dCi 110 vo výbave Cool a  vrcholný Renault Trafic SpaceClass od 39 400 € s motorizáciu dCi 150.

Nový Renault Trafic Spaceclass.
Zdroj: Renault

Renault Express Van na slovenský trh prichádza už v priebehu apríla 2021, Nové Kangoo Van a  všetky nové prevedenia Renaultu Trafic si môžu zákazníci objednať taktiež už v priebehu nasledujúcich týždňov. Na cenník osobnej verzie modelu Kangoo si ešte musíme počkať, no úžitková verzia rozumnými sumami potrebnými na kúpu potešila.