Vývoj hyperšportu nie je jednoduchá záležitosť, najmä ak za sebou nemáte štedrého investora. SSC Tuatara je toho jasný dôkaz. Koncept tohto amerického hyperšportu sme spoznali už v roku 2011, prvý sériový model určený pre zákazníka však vznikol až nedávno. Malý výrobca známy pôvodne ako Shelby SuperCars ho teraz prezentuje na videu.

V spote sa čierny exemplár extrémne výkonného kupé ukazuje v pohybe, pričom zakladateľ firmy Jerod Shelby ho na dlhej rovinke vôbec nešetrí. Na povel má pritom dvakrát prepĺňaný osemvalec, ktorý disponuje objemom 5,9 litra namiesto o liter väčšej kapacity avizovanej pôvodne. Pri použití paliva E85 motor údajne produkuje až 1 305 kW (1 774 k). Ak sa použije v USA bežný 91-oktánový benzín, má ísť o stále veľmi slušných 1 006 kW (1 368 k).

Americký hyperšport SSC Tuatara patrí medzi najsilnejšie autá vôbec.
Americký hyperšport SSC Tuatara patrí medzi najsilnejšie autá vôbec.
Zdroj: SSC North America

Prezentáciu produkčného auta doplnil jeho výrobca heslom #lifestartsat300, teda život sa začína na tristovke. A nemyslí tým kilometre. Predstavitelia SSC North America už dávnejšie deklarovali, že chcú pokoriť 300 míľ za hodinu. Bugatti ich v tom nakoniec predbehlo. Nie je vylúčené, že Američania sa to výkladnej skrini koncernu Volkswagen posnažia vrátiť. Brúsia si opäť zuby na rýchlostný rekord?

O ambícii zisku svetového titulu aktuálne spoločnosť nehovorí, jej menu by to ale nepochybne prospelo. V minulosti už pritom vrcholnú métu dosiahla. Post najrýchlejšieho auta na svete jej modelu SSC Ultimate Aero patril v rokoch 2007 až 2010, pričom tempom 412,28 km/h vtedy pokoril práve Veyron. No jeho upravená verzia Super Sport žezlo vrátila do Molsheimu. Dnes je tam znovu, ale možno nie nadlho. Prekonať ho chce Koenigsegg Jesko Absolut. Do hry pritom môže vstúpiť aj Hennessey Venom F5, jeho tvorca taktiež avizoval pokorenie 300-míľovej hranice.