ikona Elektromotor pod kapotou Saabu má výkon 136

Novinky Elektrický Saab 9-3 sa stáva realitou

Foto: Saab

22.8. 2014 15:03 Skrachovaná automobilka predstavila prototyp modelu 9-3 Electric Vehicle. Poháňa ho 100 kW (136 k) a ponúka dojazd asi 200 kilometrov.

Už sú to takmer tri roky, čo kedysi slávna švédska značka Saab zbankrotovala. Zhruba rok po vyhlásení insolventnosti prevzala jej aktíva spoločnosť s čínskym finančným pozadím pomenovaná National Electric Vehicle Sweden (NEVS). Ako už napovedá tento názov, jej plánom bolo obnoviť výrobu týchto modelov s elektrickým pohonom. To sa však zatiaľ nepodarilo. Zdá sa, že v súčasnosti svitá na lepšie časy, na svete je totiž prvý prototyp.

Známy sedan Saab 9-3 s prívlastkom Electric
Známy sedan Saab 9-3 s prívlastkom Electric
Zdroj: Saab

Aj keď v máji musela skrachovaná automobilka zastaviť výrobu konvenčne poháňaných áut a v ostatnom čase sa opäť začali skloňovať finančné problémy, firma NEVS vydala správu o príprave známeho sedanu 9-3 s prívlastkom Electric Vehicle. Navonok sa nijako nelíši od omladeného variantu tohto modelu, ktorý prišiel na trh pôvodne ešte v roku 2008.

Napriek tomu, že v Trollhättane museli pracovať s existujúcou architektúrou, podarilo sa im akumulátor kompletne napchať pod podlahu. Vďaka tomu nijako nezasahuje do pôvodného vnútorného priestoru auta. Interiér i batožinový priestor sa teda nezmenili, vozidlo má navyše aj nízko položené ťažisko a rozloženie hmotnosti na nápravy v ideálnom pomere 50:50.

Elektromotor pod kapotou Saabu má výkon 136 koní
Elektromotor pod kapotou Saabu má výkon 136 koní
Zdroj: Saab

To hlavné sa však skrýva pod kapotou. Namiesto spaľovacieho agregátu poháňa prednú nápravu elektromotor s výkonom 100 kW (136 k). Ten čerpá energiu z batérie typu Li-ion, ktorej kapacita má vystačiť na dojazd asi 200 kilometrov. Saab 9-3 Electric Vehicle zrýchli na stovku za desať sekúnd a dosiahne maximálnu rýchlosť 120 km/h. Tieto parametre však ešte nie sú konečné, nakoľko ide len o prototyp. Čas ukáže, kedy by sa mohla objaviť sériová verzia a či sa vôbec objaví.

Diskusia  ()

Video

Diskusia