Pandémia nového koronavírusu ovplyvnila fungovanie automobilového sektora v mnohých rovinách. Neobišla ani medzinárodnú organizáciu Euro NCAP, o ktorej nebolo počuť od májových informácií o zavedení výrazne tvrdších metodík. Prvé tohtoročné hodnotenie je dnes konečne na svete. Zatiaľ sa týka jediného vozidla: skúškami prešla Toyota Yaris, s ktorou sme nedávno absolvovali pilotné kilometre.

Štvrtá generácie hatchbacku v sprísnených bezpečnostných testoch excelovala. Získala päť hviezdičiek, pričom solídny výsledok dosiahla vo všetkých štyroch hlavných kategóriách. Najnižšie skóre si vyslúžila za kolíziu s chodcom. Za ňu získala 78 %, v ochrane detí získala 81 % a elektronických asistentov ohodnotila porota na 85 %. O percento viac dostala japonská novinka za chránenie dospelých pasažierov.

Yaris je prvá lastovička tohtoročnej sezóny testov.
Zdroj: Euro NCAP

V kontexte doterajších výsledkov síce Yaris až tak nevyniká, no vzhľadom na veľké zmeny v testovaní Euro NCAP sa s nimi jeho vysvedčenie nemôže priamo porovnávať. Toyota absolvovala výrazne náročnejšiu previerku. Okrem iného má za sebou frontálny náraz do pohyblivej deformovateľnej bariéry či tvrdšiu bočnú kolíziu, pričom sa v celom procese hodnotilo omnoho viac parametrov než doteraz. Dosiahnutý výsledok je vzhľadom na tieto skutočnosti výborný.