Zuzana Čaputová v žilinskej fabrike Kia Motors Corporation

Novinky Prezidentka Čaputová v žilinskej fabrike: Kia XCeed ju zaujala jedným nápadným detailom

Foto: Filip Kadlečík

15.8. 18:00 Kia v žilinskej fabrike nedávno odštartovala výrobu crossoveru XCeed. So štýlovou novinkou sa teraz zoznámila i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

V žilinskej fabrike Kia Motors Slovakia pred pár dňami spúšťali výrobu dôležitého crossoveru, ktorý dopĺňa portfólio rodiny Ceed. XCeed sme už stretli i na slovenskej diaľnici, oficiálne novinárske zoznámenie s novinkou však ešte len prebehne. Dnes sme mali vynikajúcu príležitosť si dôležitý produkt zo Žiliny pozrieť spolu so slovenskou prezidentkou, Zuzanou Čaputovou.

Zuzana Čaputová v žilinskej fabrike Kia Motors Corporation
Zuzana Čaputová v žilinskej fabrike Kia Motors Corporation
Zdroj: Filip Kadlečík

 Zaujímalo nás, čo prezidentke na kórejskom crossoveri do očí padne ako prvé. Hneď ako ku novinke pristúpila, vyzdvihla jej nápadnú farbu laku, ktorá je na dennom svetle naozaj výrazná. Kus vystavený na námestí fabriky bol zahalený do zlatej metalízy, tá vystupuje aj na oficiálnych snímkach XCeedu. Po krátkom zoznámení s autom sa naša najvyššia ústavná činiteľka pozrela aj do výrobnej časti žilinskej továrne. Mnohých zúčastnených, vrátane zamestnancov Kie, potešil živý záujem a detailné otázky Zuzany Čaputovej, ktoré sa týkali tunajšej automobilovej produkcie. 

Krátky briefing po prehliadke sa už niesol vo vážnejšom tóne. Prezidentka komentovala súčasnú hospodársku situáciu Slovenskej republiky pozitívne, zdôrazňovala najmä nízku nezamestnanosť. S ňou však podľa nej súvisí problém s hľadaním nových pracovných síl, s ktorým sa potýkajú i zamestnávatelia v automobilovom sektore. Zuzana Čaputová sa vo fabrike zastavila popri svojej návšteve žilinského regiónu. Avizovala, že postupne navštívi všetky časti Slovenska.

 Medzi horúce témy posledných dní a mesiacov patria obavy z potenciálneho príchodu ekonomickej recesie. Prezidentka nezabudla zdôrazniť, že naše automobilové fabriky sú v tomto ohľade veľmi citlivé. Recesiu môže v najhoršom prípade zvýrazniť i Brexit, ktorý sa veľmi môže podpísať práve na výkonnosti žilinskej fabriky. Veľkú časť tunajšieho exportu totiž tvorí vývoz vozidiel do Británie. Zuzana Čaputová varovala najmä pred odchodom Spojeného kráľovstva z EÚ bez dohody. Tento scenár by na našu ekonomiku mal najhorší vplyv.

Video

Diskusia