Výmoly a diery sú "rozosiate" po celom svete a spôsobujú veľké škody na vozidlách a môžu spôsobiť vážne zranenia, v niektorých prípadoch aj smrť, ak idete napríklad na bicykli alebo motorke. Namiesto toho, aby ste si jednoducho zaplatili náklady na opravu sami, ako to robí väčšina ľudí, môže byť užitočné obrátiť sa na samosprávu zodpovednú za údržbu cesty a požiadať ju, aby zaplatila účet.

Podľa právnickej firmy Lime Solicitors vo Veľkej Británii samosprávy vyplatili za posledných päť rokov odškodné 32 miliónov libier (37 miliónov eur) za škody a zranenia spôsobené výmoľmi v Spojenom kráľovstve. Iba jeden zo štyroch súdnych sporov je úspešný, no odborníci sa domnievajú, že toto číslo by bolo oveľa vyššie, keby boli vodiči vytrvalejší, píše Daily Mail. Edmund King , prezident AA National Automobile Club, tvrdí, že "ak ste ochotní vytrvať, oplatí sa požiadať o kompenzáciu." V priemere tento mesiac AA každý deň prijalo 225 tiesňových volaní od vodičov, ktorí si na jamách poškodili svoje autá. Väčšina z nich sa týka prasklín na karosérii a prerazenia tlmičov, ktorých oprava stojí až 1 000 libier. Niektoré nehody však spôsobia poškodenie odpruženia, ktorého oprava môže stáť viac ako 1 400 eur.

Ilustračná foto.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

Materiálne škody však nie sú to jediné, čo môžu tieto "cestné pasce" spôsobiť. Zdravotník Mark Davy napríklad dobre rozumie smrteľnému nebezpečenstvu výmoľov. Bohužiaľ bol svedkom mnohých smrteľných dopravných nehôd, ktoré sa stali práve kvôli výmoľom. Ako zanietený motocyklista mohol byť Mark jedným z vodičov zabitých pri takejto dopravnej nehode, keď ako 22-ročný narazil do výmolu v Essexe a vyhodilo ho z motorky. "Našťastie" ho to stálo rozbité koleno, ktoré má teraz vyrobené z teflónu a plastu. Ak narazíte na výmoľ na ceste aj vy, existujú jednoduché kroky, pomocou ktorých môžete požiadať o odškodnenie. Najprv si zaznamenajte dátum a čas a odfoťte svoje vozidlo a dieru, do ktorej ste trafili. Potom prejdite do servisného strediska a požiadajte o cenovú ponuku na opravu.

Mohlo by vás zaujímať: