Novinky Prepúšťanie pokračuje: GM ruší ďalšie tisíce miest

Foto: TASR

6.2. 15:00 General Motors sa dostal do zameriavača Donalda Trumpa po tom, čo začal rušiť pracovné miesta a zatvárať fabriky. A prepúšťanie pokračuje napriek hrozbám a kritike z Bieleho domu.

Americký výrobca áut General Motors oznámil, že v rámci ďalšieho kola reštrukturalizácie začal s prepúšťaním približne 4 000 zamestnancov. Koncern vlani v novembri avizoval, že bude musieť znížiť počet stálych zamestnancov v Severnej Amerike o 15 percent zo súčasných 54 000.

Podľa dvoch zdrojov oboznámených so situáciou, GM začal s prepúšťaním stoviek zamestnancov v centrách informačných technológií v Texase, Georgii, Arizone a Michigane. A viac ako tisíc pracovných miest ruší v technologickom centre vo Warrene, v štáte Michigan. GM zároveň predkladá nové oznámenia o hromadnom prepúšťaní štátnym agentúram a zákonodarcom.

Najväčšia americká automobilka v novembri oznámila, že zruší celkovo 15 000 pracovných miest, a to stálych aj zmluvných, a ukončí produkciu v piatich severoamerických závodoch. V rámci škrtov prepustí približne 8000 stálych zamestnancov, čo predstavuje zhruba 15 percent pracovnej sily.

GM už v decembri zrušil približne 1 500 zmluvných pracovníkov a ďalších 2 300 zamestnancov akceptovalo odstupné. Väčšinu z plánovaných škrtov chcel GM dokončiť v nasledujúcich dvoch týždňoch. GM tiež znižuje počet riadiacich pracovníkov o 25 percent. Minulý týždeň prepustil troch manažérov zo svojej kancelárie vo Washingtone a niekoľko ďalších vyššie postavených zamestnancov.

Americký prezident Donald Trump a americkí a kanadskí zákonodarcovia odmietli plán GM na ukončenie výroby v závodoch v Ontáriu, Michigane, Ohiu a Marylande. GM povedal v novembri, že ukončí výrobu modelov Chevrolet Cruze, Volt, Impala, Buick LaCrosse a sedanov Cadillac XTS a CT6 v USA a Kanade. Trump v novembri vyhlásil, že spoločnosť by urobila lepšie, keby našla nový produkt pre továreň v Ohiu. Generálna riaditeľka spoločnosti GM Mary Barraová napísala minulý týždeň: "Sme viac ako kedykoľvek predtým presvedčení, že naša stratégia je zdravá a dlhodobá."

(TASR)

Zdroj: TASR
Diskusia  ()

Video

Diskusia