Dacia Lodgy patrila k najlacnejším priestranným vozidlám, ktoré ste si na našom trhu vedeli a stále viete kúpiť. Jej cenník aktuálne začína na cifre 14 390 eur, čo je lákavá čiastka. Pravdou však je, že Lodgy už má svoj vek a zaslúžilo by si nasledovníka. Dostane ho? V istom zmysle áno, v inom zasa nie.

O ďalšej sedemmiestnej Dacii sa debatuje už dlho. Istý čas sa dokonca hovorilo, že Rumuni tento projekt opustili a už sa mu nevenujú. Nemecký Auto Bild a ďalšie renomované zdroje však koncom roka 2020 začali hlásiť niečo iné. Nová sedemmiestna Dacia bude, no pôjde o SUV, ktoré zaujme post "vlajkovej lode" nízkonákladovej automobilky.

Zatiaľ nie je isté, či nové sedemmiestne vozidlo ponesie názov Lodgy, alebo sa minulosti spájanej s MPV úplne zbaví. Na pomery Dacie pôjde o prelomový model, podľa všetkého sa totiž stane prvým hybridom značky, pričom kombinovať bude elektrický pohon so spaľovacím 1,6-litrovým benzínovým agregátom. Podľa slov nemeckého Auto Bildu tu možno rátať s výkonom okolo 100 kW (136 k).

Nasledovník Dacie Lodgy na vizualizácii nemeckého Auto Bildu - približne takto by mal vyzerať.
Nasledovník Dacie Lodgy na vizualizácii nemeckého Auto Bildu - približne takto by mal vyzerať.
Zdroj: Screenshot/ Youtube Autobild.de

Dacia má byť lacná a to zväčša sedemmiestne SUV, navyše s hybridným pohonom, nebývajú. Ako si teda rumunské vozidlo plánuje zachovať svoju konkurenčnú výhodu? Auto Bild informuje, že by tu mal absentovať systém rekuperácie elektrickej energie, vďaka čomu sa cenovku podarí stlačiť na požadovanú úroveň. Zaujímavé riešenie, no uvidíme, či sa naozaj pretaví aj do reality.

Okrem hybridného pohonného systému nová "Lodgy" ponúkne iba benzínové motorizácie, nafte už pod kapotou Dacie, zdá sa, viac-menej odzvonilo. Hovorí sa, že SUV vstúpi do výroby už koncom tohto roka, znamená to teda, že čoskoro by sme mali spoznať jeho reálnu podobu.