Novinky Predaj áut v západnej Európe opäť klesol

Foto: Dreamstime

8.1. 9:00 Septembrový štart nového systému testovania emisií WLTP ovplyvnil aj decembrový predaj áut v západnej Európe. Tento rok nebude o nič pozitívnejší, nakoľko pribudnú nepriaznivé ekonomické faktory.

Predaj automobilov v západnej Európe klesol v decembri o 8,5 percenta. Je to stále dôsledok nových emisných testov, ale tiež spomalenia hospodárskeho rastu a nervozity spotrebiteľov, ktorí sa obávajú brexitu a vývoja zahraničného obchodu. Vyplýva to z údajov, ktoré spoločnosť LMC Automotive zverejnila v pondelok.

Podľa týchto údajov sa počet nových zaregistrovaných vozidiel v decembri 2018 znížil na 942 340 z 1,03 milióna áut v rovnakom mesiaci 2017. Tieto čísla sa opierajú jednak o národné štatistiky o predaji, a tiež o odhady z najmenších trhov v regióne.

Vyhliadky na rok 2019 sú "o niečo jasnejšie", uviedla LMC Automotive. Predpovedá rast predaja v západnej Európe o 0,8 percenta za predpokladu, že Londýn a jeho partneri z Európskej únie dosiahnu dohodu o podmienkach odchodu Británie z bloku. Ale brexit bez dohody koncom marca by pravdepodobne viedol k poklesu predaja áut v Spojenom kráľovstve o sedem percent a negatívne by ovplyvnil aj odbyt v ostatných častiach západnej Európy.

(TASR)

Zdroj: TASR
Diskusia  ()

Video

Diskusia