Novinky Predaj áut v Británii neustále padá, jún nebol výnimkou

Foto: Dreamstime

7.7. 17:00 Zmätky okolo nových emisných pravidiel a odstránenie stimulov na ekologické vozidlá sa podpísali pod prepad predaja v Británii.

Predaj nových áut v Británii v júni klesol už štvrtý mesiac po sebe. Dôvodom sú zmätky v súvislosti s novými emisnými pravidlami a zónami a tiež odstránenie stimulov pre vozidlá s nízkymi emisiami. Informovalo o tom to vo štvrtok britské Združenie výrobcov a predajcov áut (SMMT).

Podľa údajov SMMT predaj nových áut v Spojenom kráľovstve v júni medziročne klesol o 4,9 percenta na 233 421 kusov. Dôvodom bol najmä strmý pokles dopytu po hybridných a dieselových vozidlách.

Počet registrácií benzínových áut pritom vzrástol o tri percentá na 149 360 kusov a v prípade elektromobilov sa zvýšil až o 61,7 percenta na 2 462. Ale to nestačilo na elimináciu poklesu predaja naftových vozidiel už 27. mesiac v rade, a to o 20,5 percenta na 58 982, a strmý pád dopytu po hybridných autách, až o 50,4 percenta na 2 461 kusov. Za celý 1. polrok sa predaj vozidiel znížil o 3,4 percenta na 1,26 milióna nových automobilov.

Podľa SMMT vývoj na trhu ovplyvní pretrvávajúci zmätok okolo zón s nízkymi emisiami a naftových vozidiel. A tiež odstránenie kľúčových stimulov na predaj áut s nízkymi emisiami, ako aj celkový pokles dôvery kupujúcich. Výrobcovia pritom investovali miliardy do uvedenia áut s nízkymi emisiami na trh, ale ich úsilie teraz podkopala zmätočná politika a predčasné odstránenie stimulov, domnieva sa SMMT.

(TASR)

Zdroj: TASR
Diskusia  ()

Video

Diskusia