foto: Nissan

Novinky Prečo elektromobil? 6 výhod zelenej jazdy

Foto: Nissan

6.2. 2017 15:00 Elektrické automobily, podobne ako automobily so spaľovacími motormi, prinášajú určité výhody ale aj nevýhody konečnému spotrebiteľovi.

Keďže autá poháňané batériami používame už od roku 2006, vieme zhodnotiť výhody ich každodenného používania aj dlhodobého vplyvu na život a životné prostredie.

1. Nižšie prevádzkové náklady

Majitelia elektromobilov majú výhodu v podobe oveľa nižších prevádzkových nákladov. Elektrina potrebná na nabíjanie elektromobilu je približne o dve tretiny lacnejšia v prepočte na kilometer v porovnaní s cenou benzínu pre rovnaké vozidlo. Existuje množstvo užitočných online kalkulačiek, ktoré vám pomôžu s výpočtom úspory v prípade kúpy elektromobilu.

foto: Nissan
foto: Nissan
Zdroj: Nissan

2. Lacnejšia údržba

Elektromobil má oveľa menej pohyblivých dielov než klasické auto so spaľovacím motorom. Existuje pomerne málo bežných servisných úkonov a žiadne drahé výfukové systémy, štartéry, vstrekovanie paliva, radiátory a mnoho ďalších dielov, ktoré nie sú v elektromobile potrebné.

Jediná pohyblivá časť v motore elektromobilu je rotor – preto je elektromobil veľmi jednoduchý a zároveň silný. Jedinou starosťou ostáva teda udržiavať brzdy, pneumatiky a odpruženie.

Jednou z najdiskutovanejších tém sú batérie. Pri dnešnom technologickom pokroku a z článkov, ktorých je batéria elektromobilu vytvorená sa batérie prezentujú dlhou životnosťou. Spoločnosť Nissan garantuje spoľahlivosť svojich produktov a preto sa ma batérie vzťahuje 8 ročná záruka.

Takýto typ batérií disponuje druhým životným cyklom, kedy sa využíva ako X-storage – zásobáreň elektrickej energie.

foto: Nissan
foto: Nissan
Zdroj: Nissan

3. Ďalšie úspory

Vo svete i u nás je predaj elektromobilov podporovaný formou štátneho príspevku až do výšky 5000€ pri kúpe tohto ekologicky priateľského vozidla.

Ďalším úsporným opatrením v oblasti elektromobilov sú výhodnejšie registrácie prihlásenia vozidla, nakoľko vozidlo vykazuje nulové emisie. Rozumieme pod tým snahu o čistejšie životné prostredie formou motivácie ku kúpe elektromobilu.

4. Šetrnejšie k životnému prostrediu

Menej znečistenia: Voľbou elektromobilu prispievate k zníženiu znečistenia ovzdušia škodlivými emisiami z výfukových plynov. Elektromobily majú nulové hodnoty výfukových emisii.

Obnoviteľné zdroje energie: Podporiť životné prostredie je možné aj rozvinutím konceptu elektromobilov o ďalšie prvky. Je to napríklad čerpanie elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov ako je napríklad slnečná energia – pomocou solárnych fotovoltaických systémov. V tomto prípade solárne systémy slúžia na „zelené nabíjanie“ batérie do elektromobilu.

Ekologicky šetrné materiály: V súčasnosti je tiež trendom využívať recyklované a ekologicky menej škodlivé materiály pre elektrické vozidlá. Ako príklad môžeme uviesť interiér a karosériu elektromobilu Nissan Leaf, ktoré sú čiastočne vyrobené zo zelených materiálov, ako sú recyklované plastové fľaše, tašky, staré automobilové diely a dokonca aj domáce spotrebiče z druhej ruky.

foto: Nissan
foto: Nissan
Zdroj: Nissan

5. Zdravotné výhody

Snaha o zníženie škodlivých emisií výfukových plynov je motivovaná predovšetkým našim zdravím. Lepšia kvalita ovzdušia povedie k menšiemu počtu zdravotných problémov a chorôb spôsobených znečistením ovzdušia. Elektromobily sú tiež tichšie ako benzínové/dieselové vozidlá, čo znamená menej hluku najmä v mestách.

6. Bezpečnostné vylepšenia

Nedávne výskumy ukázali, že niektoré vlastnosti elektromobilov zvyšujú bezpečnosť jazdy. Elektromobily mávajú nižšie ťažisko, čo znižuje pravdepodobnosť prevrátenia. Signifikantne znížené je aj nebezpečenstvo výbuchu a požiaru motora vzhľadom na jeho technické parametre.

Vytvorené v spolupráci so spoločnosťou Nissan

Zdroj: inzercia

Video

Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.