ikona bazar auta

Novinky 10 jazdených áut, ktoré sa v bazároch neohrejú

Foto: AUTO BILD

16.9. 2016 8:47 Niektoré ojazdené autá sa predávajú ťažšie, iné ľahšie, no týchto sa možno bez problémov zbaviť obratom ruky. Je o ne taký záujem, že v ponuke autobazárov ostávajú len pár dní.

Predať ojazdené auto zväčša nebýva až také jednoduché. Dôležitý je samozrejme jeho technický stav, vek a ďalšie parametre, významnú rolu však hrá aj povedomie o značke, danom type a samozrejme aj konkrétnom modeli. Niektoré vozidlá sú jednoducho obľúbenejšie než ostatné a predávajú sa oveľa ľahšie, a tak aj rýchlejšie.

zdroj: AUTO BILD
zdroj: AUTO BILD
Zdroj: AUTO BILD

Zaujímavú štatistiku nedávno zverejnil inzertný portál mobile.de, teda jedna z najväčších európskych portálov venovaných predaju automobilov z druhej ruky. Jeho základňou je Nemecko, hojne ju však využívajú aj návštevníci napríklad z Talianska, Francúzska či krajín Východnej Európy. Ponuka, ktorú na nej možno nájsť obvykle presahuje hranicu 1,5 milióna vozidiel a zahŕňa v podstate všetky značky a kategórie.

Prieskum sa zameral na ojazdené automobily, o ktoré je pri predaji najväčší záujem. Ten možno veľmi dobre vyjadriť časom, koľko ostáva daná ponuka platná, kým sa budúci majiteľ rozhodne pre kúpu. Čím rýchlejšie sa autá nejakého typu míňajú, tým sú pochopiteľne atraktívnejšie. Týchto desať je absolútne najzaujímavejších.

10. Chevrolet Captiva

Značka Chevrolet sa už síce z európskeho trhu nadobro stiahla, Captiva však priazeň zákazníkov nestratila. SUV, stojace na pomedzí nižšej strednej a strednej triedy, je produktom vývoja firmy Daewoo, na väčšine trhov však nieslo logo americkej značky. Na trh prišlo v roku 2006 a o päť rokov neskôr prešlo úpravou vzhľadu, pričom dostalo tiež modernejšiu techniku. Toto prevedenie je aktuálne až dodnes.

˃˃˃ Ponuka jazdeného Chevroletu Captiva na portáli autobazar.sk ˂˂˂

Na portáli ponúkaný exemplár typu Captiva má priemernú cenu 12 473 eur a od jeho prvej registrácie uplynulo 71,8 mesiaca, teda 5,9 roku. Nového majiteľa si nájde po 63,9 dňoch.

Chevrolet Captiva 2012
Chevrolet Captiva 2012
Zdroj: AUTO BILD

9. Mercedes-Benz GLK

Všeobecnú obľubu SUV nižšej strednej triedy dokazuje aj Mercedes GLK. Prvý zástupca značky s trojcípou hviezdou v tomto segmente bol postavený na základoch vtedajšej triedy C a debutoval v roku 2008 na pekinskom autosalóne. Označenie je skratkou pre Geländewagen Luxus Kompaktklasse, čím naznačuje, že je prístupnejším náprotivkom honosnej triedy GL. V roku 2015 prišla na trh nová generácia, tá však už dostala meno GLC podľa nového názvoslovia.

˃˃˃ Ponuka jazdeného modelu Mercedes GLK na portáli autobazar.sk ˂˂˂

Priemerný Mercedes-Benz GLK z internetového bazáru stojí 29 313 eur a býva relatívne nový, máva len 46,8 mesiaca, čiže 3,9 roku. Na stránke sa zvykne ohriať 63,8 dňa, potom už putuje o dom ďalej.

Mercedes-Benz GLK 2013
Mercedes-Benz GLK 2013
Zdroj: AUTO BILD

8. Volkswagen Transporter T5

VW Transporter má množstvo podôb od priestorného auta na vozenie rodiny, cez obytný karavan, luxusný mikrobus až po malý školský autobus. V prvom rade je to však úžitkový automobil. Piata generácia, označená jednoducho T5, debutovala v októbri 2002 a oproti predchodcovi sa výrazne zlepšila najmä v oblasti jazdného komfortu a značne pokročila aj svojou dynamikou.

˃˃˃ Ponuka jazdeného modelu VW Transporter na portáli autobazar.sk ˂˂˂

Priemerný Transporter T5 z ponuky na mobile.de sa ponúka za 16 254 eur a je starý 58,2 mesiaca, alebo inak 4,85 roka. Koľko má najazdených kilometrov táto štatistika neuvádza, majiteľa však mení po 61,9 dňoch.

Volkswagen Transporter T5
Volkswagen Transporter T5
Zdroj: AUTO BILD

7. Porsche Boxster

Dvojmiestny Boxster prišiel na trh v roku 1996 ako základ ponuky značky. Poháňal ho tradičný plochý šesťvalec, na čo odkazuje aj jeho meno, zložené zo slov boxer a roadster. V tomto prípade bol však umiestnený pre Porsche netradične, v strede, pred zadnou nápravou. Novinka si pomerne rýchlo našla svoj okruh priaznivcov, vďaka čomu ju v roku 2004 nasledovalo druhé vydanie. Dnes na trhu už jej tretia séria, vyrábaná od roku 2012.

˃˃˃ Ponuka jazdeného modelu Porsche Boxster na portáli autobazar.sk ˂˂˂

Typický Boxster, ktorý sa predá cez portál, má cenu 50 183 eur a na cestách je už 52,4 mesiaca, teda 4,36 roku. Najviac sa teda asi predávajú modely predchádzajúcej, druhej generácie. K dohode majiteľov v ich prípade dochádza po 60,1 dňoch.

Porsche Boxster 2013
Porsche Boxster 2013
Zdroj: AUTO BILD

6. Porsche Macan

Po úspechu typu Cayenne, vôbec prvého SUV v portfóliu značky, prišlo Porsche v roku 2013 aj s jeho menším súrodencom, zaradeným do nižšej strednej triedy. Má športovejší charakter a dostal meno Macan, čo v indonézskom jazyku znamená tiger. Konštrukcia auta je prebratá z koncernového príbuzného Audi Q5, má však vlastné motory, prevodovky a samozrejme aj naladenie podvozku.

˃˃˃ Ponuka jazdeného modelu Porsche Macan na portáli autobazar.sk ˂˂˂

Štatistika portálu uvádza, ž priemerný Macan má len 15,9 mesiaca, teda iba 1,32 roku, vďaka čomu je tretím najmladším autom z prieskumu. Aj preto si zaň pýtajú nemalé sumy, v priemere 74 897 eur, pričom sa predá po 57,8 dňoch.

Porsche Macan 2014
Porsche Macan 2014
Zdroj: AUTO BILD

5. BMW Z4

Tradične koncipovaný roadster BMW Z4 prišiel na trh ako nástupca typu Z3. Ten zasa nadviazal na niekoľko podobných automobilov z dávnejšej histórie mníchovskej značky, najmä BMW 507, s ktorým zdieľal niekoľko motívov. Z4 prvej generácie mala premiéru v roku 2003 a okrem otvoreného prevedenia bola v ponuke aj ako uzavreté kupé. V roku 2009 ju vystriedala druhá séria, vybavená pevnou skladacou strechou, ktorá vydržala v katalógu až do júna tohto roku.

˃˃˃ Ponuka jazdeného modelu BMW Z4 na portáli autobazar.sk ˂˂˂

BMW Z4 zatiaľ po ukončení výroby nástupcu nedostal a otázne je, či ho vôbec dostane. Možno aj to je dôvodom zvýšeného záujmu oň. Priemerné má 66,4 mesiaca, teda asi 5,53 roku, stojí 27 015 eur a nový majiteľ si ho berie po 55,7 dňoch

BMW Z4 2011
BMW Z4 2011
Zdroj: AUTO BILD

4. Mercedes-Benz SLK

Mercedes má už tradične v ponuke roadstery viacerých kategórií. Najmenší niesol meno SLK, znamenajúce sportlich, leicht a kurz, teda športový, ľahký a krátky. Jeho prvá novodobá generácia debutovala v roku 1996 a v katalógu ostala až do roku 2004, kedy ju vystriedal nástupca s poradovým číslom dva. Dnes je aktuálna tretia séria, novinka z roku 2011. Po aktuálnom facelifte však historické meno vystriedalo označenie SLC, podľa nového názvoslovia naznačujúce spätosť s triedou C.

˃˃˃ Ponuka jazdeného modelu Mercedes SLK na portáli autobazar.sk ˂˂˂

Na portáli mobile.de má priemerný Mercedes SLK podľa tamojších štatistík 50,6 mesiacov, čo je 4,22 roku. Relatívne novému autu zodpovedá aj cena 29 252 eur. Nový majiteľ sa preň rozhodne po 50,6 mesiacoch.

Mercedes-Benz SLK 2012
Mercedes-Benz SLK 2012
Zdroj: AUTO BILD

3. Opel Vectra

Typ Vectra bol tradičný zástupca značky s bleskom v znaku v strednej triede celé dve dekády. Jeho premiéra sa datuje do roku 1988, kedy sa predstavila generácia označená písmenom A, v roku 1995 ju vystriedala novinka pod písmenom B a v roku 2002 to celé zavŕšil nástupca označený C. Jeho koncom v roku 2008 však skončilo aj meno Vectra a nástupca už dostal úplne nové onačenie Insignia.

˃˃˃ Ponuka jazdeného modelu Opel Vectra na portáli autobazar.sk ˂˂˂

Hoci sa výroba typu Vectra skončila už pred ôsmimi rokmi, čo naznačuje i priemerný vek predávaných exemplárov 106,7 mesiaca, teda 8,89 roku, evidentne je o ňu stále záujem. Priemerná cena dosahuje stále slušných 6 828 eur a bývalý majiteľ ju do rúk dostáva po 51,7 dňoch.

Opel Vectra 2006
Opel Vectra 2006
Zdroj: AUTO BILD

2. Mercedes-Benz GLE

Dlhoročným zástupcom značky Mercedes v strednej triede SUV bola trieda M, jedno z prvých áut svojho druhu vôbec. Premiérovo sa predstavilo v roku 1997, o osem rokov prišiel jeho nástupca a toho zasa vystriedala tretia generácia uvedená v roku 2011. V rámci aktuálneho faceliftu však aj ona dostala meno podľa úplne nového názvoslovia, a tak sa zrodila trieda GLE, teda SUV ekvivalent štandardnej triedy E.

˃˃˃ Ponuka jazdeného modelu Mercedes GLE na portáli autobazar.sk ˂˂˂

Keďže Mercedes GLE je novinkou minulého roku, neprekvapí, že jeho priemerný exemplár z portálu mobile.de má len sedem mesiacov. Tomu zodpovedá aj cena 78 928 eur, najvyššia z prvej desiatky, napriek tomu však zmena majiteľa prebieha po 49,9 dňoch.

Mercedes-Benz GLE 2016
Mercedes-Benz GLE 2016
Zdroj: AUTO BILD

1. Mercedes-Benz GLC

Trieda GLC je minuloročnou novinkou značky Mercedes, úplne na zelenej lúke však nevyrástla. Jej priamym predchodcom je trieda GLK, mimochodom, deviate najrýchlejšie predávané auto z tohto zoznamu. Zmena pomenovania je podobne ako pri ostatných typoch výsledkom nových poriadkov, ktoré v Stuttgarte zaviedli s cieľom sprehľadniť katalóg. GLC je teda SUV, zodpovedajúce štandardnej triede C.

˃˃˃ Ponuka jazdeného modelu Mercedes GLC na portáli autobazar.sk ˂˂˂

Najrýchlejšie predávané auto na inzertnom portáli mobile.de má v priemere 9,4 mesiaca a záujemca si naň musí pripraviť 52 783 eur. Ani pri tej sume však nemôže váhať, pretože majiteľa vymení už za 33,8 dňa.

Mercedes-Benz GLC 2016
Mercedes-Benz GLC 2016
Zdroj: AUTO BILD
Zdroj: Redakcia AUTO BILD

Video

Diskusia