Vizionár a miliardár E. Musk si môže pogratulovať k úspechu automobilky Tesla. Darí sa jej mimoriadne dobre, obrat aj zisk rastú a produkcia elektrických vozidiel sa za rok 2021 zvýšila takmer o 90 percent. To aj napriek tomu, že celosvetovo výroba áut klesla o 10 percent.

Pri rozhovore s investormi uviedol zakladateľ, že robot, ktorý dostal pracovné meno Optimus, bude to najdôležitejšie, na čo sa jeho automobilka tento rok sústredí. Táto informácia investorov nepotešila a určite aj zaskočila.

Cybertruck, Roadster, Semi... Na vedľajšiu koľaj s nimi

Humanoidný robot Optimus, ktorý dostal meno podľa filmového transformera Optimus Prime, má byť v roku 2022 priorita a má byť poháňaný umelou inteligenciou z vozidiel Tesla. Toho roku by podľa E. Muska mal uzrieť svetlo sveta prvý funkčný prototyp.

Pred jeho vyhláseniami sa však očakávalo, že na trh príde elektrický pickup Cybertruck, no debut tohto modelu je znova odložený. Rovnaký osud postretol aj elektrický športiak Roadster a ťahač Tesla Semi. Očakávané spustenie ich produkcie nie je vraj v roku 2022 prioritou a E. Musk to komentoval dosť neisto. Naznačil, že rok 2023 by azda mohol byť rokom uvedenia týchto elektromobilov.

Humanoidný robot má byť významný pre ekonomiku

Podľa zakladateľa automobilky je Tesla v podstate najväčší výrobca robotov na svete, keďže ide o stroje poháňané umelou inteligenciou na štyroch kolesách. Preto má byť logické takýto produkt premeniť na jeho humanoidnú formu.

Optimus má podľa miliardára potenciál stať sa po čase významnejším biznisom, ako elektrické vozidlá. Základom ekonomiky je totiž práca a práve tú má robot vykonávať. Odstránenie nedostatku ľudskej pracovnej sily by malo mať zásadný vplyv na vývoj ekonomiky a to má byť pointa tohto projektu.

Zdroj: Tesla

Na to, aby však mohol Optimus vstúpiť na ulice a do domácností, však bude treba podporu zo strany legislatívy. V tejto chvíli sa môže uplatniť len vo vlastných továrňach samotnej Tesly, kde platia trochu iné pravidlá.

Neistota a pochybnosti