8 900 eur. To je tá cifra, ktorá pri Dacii Sandero pred dnešným odhalením slovenského cenníka novinky každého zaujímala asi najviac. Ide o sumu, ktorú musíte zaplatiť za novú generáciu rumunského hatchbacku vo vyhotovení Access a s motorizáciou SCe 65. V prípade tejto verzie môžete rátať s tým, že litrový trojvalec s nepriamym vstrekovaním paliva nie je prepĺňaný, čo sa premieta do maximálneho výkonu na úrovni 49 kW (67 k) a 95 Nm.

Dacia Sandero Stepway.
Zdroj: Milan Adámek

Vozidlo vo výbavovom stupni Access bude určite slúžiť ako silný marketingový ťahák vďaka "cene od" - nové auto za 8 900 eur dnes len tak nezoženiete. Každá minca však má dve strany a treba povedať, že výbavou najlacnejšie Sandero v súčasnosti rozhodne neoslní. Áno, má napríklad airbagy vodiča a spolujazdca, ba dokonca bočné a hlavové vzduchové vankúše, ale napríklad aj svetelný senzor či denné LED svietenie. No chýba mu akákoľvek klimatizácia - čo i len manuálna, ale napríklad aj centrálne zamykanie dverí či rádio a reproduktory. To sú prvky výbavy, bez ktorých by sme vám už dnes kúpu automobilu neodporúčali.

Z dôvodu skromného zoznamu výbavy v prípade variantu Access očakávame, že na odbyt viac pôjdu stupne Essential a Comfort. Za vyhotovenie Essential zaplatíte 10 250 v prípade motorizácie TCe 90, ale aj TCe 100 LPG. LPG je bežne o 550 eur drahšie, no ak si vozidlo záväzne objednáte s financovaním Dacia Finance, automobilka vám tento príplatok odpustí vo forme zľavy. Mimo financovania ale pravdepodobne treba počítať v prípade verzie Essential TCe 100 LPG so sumou 10 800 eur.

Dacia Sandero - ceny.
Zdroj: Milan Adámek

Aj vyhotovenie Essential je stále pomerne jednoduché - v porovnaní s Access už síce má predné a zadné nárazníky lakované a disponuje napríklad aj tempomatom, no stále tu napríklad nenájdete ani manuálnu klimatizáciu či elektricky nastaviteľné spätné zrkadlá. Za manuálnu klímu si tu treba priplatiť 400 eur. Pokiaľ chcete mať možnosť nastaviť si posed za volantom podľa vašich preferencií, treba si ešte priplatiť 180 eur za "Paket Modularita". Ten totiž zahŕňa pozdĺžne nastaviteľný volant, výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča a lakťovú opierku na sedadle vodiča.

Dacia Sandero - technické údaje.
Zdroj: Dacia

Vo variante Essential si ďalej môžete priplatiť za predné hmlové svetlomety (100 eur) či "Media Display" (250 eur), teda 8" dotykovú obrazovku v balíku so štyrmi reproduktormi (Essential má v základe iba dva), pripojením cez Bluetooth, ale aj káblovým Android Auto či Apple CarPlay, rádiom DAB a odnímateľným držiakom na telefón.