Francúzsky výrobca potvrdil informácie, ktoré sa v kuloároch povrávali už dlhšie. Do výroby sa dostane malý elektrický crossover, ktorý bude inšpirovaný kultovým modelom Renault 4. Tento model v súčasnosti nesie pracovný názov Renault 4ever a jeho možný vzhľad sa nedávno objavil v médiách. Vykreslenie snímok bolo vytvorené na základe ilustrácií z patentovej dokumentácie modelu a podpísali sa pod ňu grafici zo stránky AutoExpress.

Vízia Renault 4.
Zdroj: Auto Express

Nová "štvorka" bude v poradí druhým malým elektrickým modelom v retro štýle, ktorý bude uvedený na trh pod vedením výkonného riaditeľa Luke de Mea. Automobil vznikne na platforme Five, ktorá sa má stať základom športového modelu, ktorý automobilka chystá. Základňa zdieľa 50  komponentov s existujúcov platformou CMF-B Renualt-Nissan, no má navyše centrálnu časť na skladovanie batérií a nesie označenie CMF-BEV.

Platforma by mala mať zásadný význam pre zníženie celkových nákladov na výrobu elektrických vozidiel až o 33 % v porovnaní so súčasným elektromobilom automobilky v podobe Zoe, ktorá sa vyrába od roku 2012. Mimochodom, do roku 2030 chce Renault pokryť trh až 90 % čisto elektrickými modelmi, zatiaľ čo zvyšok ponuky budú tvoriť hybridy. 

Dacia Spring.
Zdroj: Auto Bild

Čo sa týka dcérskych spoločností pod záštitou Francúzov, rumunská Dacia bude mať do roku 2030 vo svojej flotile iba 10 % elektrických vozidiel. Podiel hybridných verzií by sa mal síce zvýšiť, no Dacia sa bude v tomto desaťročí naďalej spoliehať predovšetkým na spaľovacie motory.