Pohon nemeckého lietajúceho vozidla má byť výhradne elektrický.

Novinky Porsche šokuje plánmi na lietajúce auto: Nemci uzavreli partnerstvo s firmou Boeing

Foto: Porsche

11.10. 14:30 Luxusná značka chce byť pripravená na nové výzvy. Jej potenciálny budúci produkt by mal využiť čisto elektrický pohon a byť schopný vertikálne vzlietnuť i pristáť.

Už niekoľko desaťročí môžeme v sci-fi filmoch vídať lietajúce automobily. Vďaka technologickému progresu sme k nim čoraz bližšie, no reálne použiteľný model schopný nahradiť klasické osobné auto ešte nepostavil nik. Vývoju sa pritom venuje viacero firiem na celom svete. Aktuálne sa k nim pridáva aj Porsche, ktoré šokuje plánmi na takéto vozidlo.

Zuffenhausen sa neplánuje do neprebádaných vôd pustiť samostatne. Nemci uzavreli partnerstvo s americkou firmou Boeing, ktorá patrí k najväčším výrobcom lietadiel. Kontrakt sa bude týkať najmä jej dcérskej spoločnosti Aurora Flight Sciences. Tá má v tejto oblasti bohaté skúsenosti, v januári vykonala prvý let autonómneho drona schopného doviezť dvoch pasažierov.

Takto môže vyzerať budúcnosť osobnej mobility od Porsche.
Takto môže vyzerať budúcnosť osobnej mobility od Porsche.
Zdroj: Porsche

Porsche svoj potenciálny budúci produkt naznačilo dvomi vizualizáciami, na ktorých môžeme vidieť kompaktný dopravný prostriedok so zaoblenou kabínou a dvomi krátkymi krídlami zakončenými vertikálnymi členmi. Ich súčasťou sú kolesá. Tretie sa nachádza pod priestorom pre pasažierov, na ktorý vzadu nadväzujú prvky evokujúce prúdové motory stíhačiek.

Napriek tomuto dizajnovému konceptu automobilka avizuje, že jej lietajúce auto využije čisto elektrický pohon. Okrem toho spomína schopnosť vertikálneho vzlietania i pristávania. Projekt je aktuálne len v plienkach, Porsche však očakáva po roku 2025 vzrast dopytu po osobnej mobilite v troch dimenziách. Na nové výzvy preto chce byť luxusná nemecká značka dobre pripravená.

Pohon nemeckého lietajúceho vozidla má byť výhradne elektrický.
Pohon nemeckého lietajúceho vozidla má byť výhradne elektrický.
Zdroj: Porsche

Samozrejme, pred masovejším rozšírením takýchto vozidiel nás čaká ešte poriadne dlhá cesta a veľké výzvy sa týkajú najmä legislatívy. Dobre to ukázali problémy po spopularizovaní dronov. V prípade lietajúcich áut bude potrebné vyriešiť nielen pravidlá vzdušnej dopravy, ale tiež prípravu vodičov-pilotov či vydávanie príslušných preukazov.

Diskusia  ()

Video

Diskusia